Czy można spać z psem w jednym łóżku?

Właściciele psów podobno dzielą się na tych, którzy śpią z psami w łóżku i na tych, którzy się do tego przyznają. Spanie w jednym łóżku z czworonogiem to praktyka bardzo popularna w wielu domach.

Decyzję o tym czy chcemy spać z psem w jednym łóżku musimy podjąć jeszcze gdy pies jest szczeniakiem. Gdy pokażemy szczeniakowi jakie wygody niesie spanie w pościeli wręcz niemożliwe będzie oduczenie dorosłego psa. Dlatego należy pamiętać, że decyzja o wpuszczeniu szczeniaka do łóżka za kilkanaście miesięcy owocować może sporych rozmiarów „lokatorem”. A zmiana przyzwyczajeń może okazać się niezwykle trudna albo nawet niemożliwa do zrealizowania.

Dlaczego ludzie śpią z psami w łóżku?

Zwolennicy dzielenia łóżka z psem powołują się na to, że psy w zimie zastępują piecyki i poprzez dzielenie się temperaturą ciała umilają zasypianie i budzenie się. Niestety są też minusy sypiania z psem i nie chodzi tu tylko o to, że pies będzie się rozpychał.

Z higienicznego puntu widzenia wpuszczenie psa do pościeli to wpuszczenie całej gamy zarazków. Pies niestety nie zażywa kąpieli przed snem, nie myje łap po przyjściu ze spaceru, nie myje też zębów ani nosa, który podczas wieczornego spaceru wąchał odchody innych zwierząt. Spanie w łóżku z psem wiąże się też z częstszą wymianą pościeli, do brudu z łap i „podwozia” dochodzi gubiona sierść.

Czy pies powinien spać w łóżku?
fot. pixabay

Innym powodem dla którego nie powinno się spać z psem w łóżku jest fakt, że pies powinien wiedzieć gdzie jest jego miejsce w domowej hierarchii. Wpuszczają psa do łóżka dajemy mu prawo poczuwania się na równi z właścicielem, co w przypadku psów, które chcą dominować może okazać się dla nas zgubne w dłuższej perspektywie.

Podejmując decyzję o wpuszczeniu psa do łóżka pamiętaj, że to nie decyzja na całe życie. Możesz brać pod uwagę przytoczone wyżej argumenty lub kierować się sercem i miłością. No i jeszcze jedno: oduczenie dorosłego psa od spania w łóżku będzie bardzo trudne, a czasami nawet niewykonalne. Wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *