Jak rozpoznać wolontariusza WOŚP?

W niedzielę 30 stycznia w Polsce odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wsparcie dla WOŚP będzie można przekazać zarówno w sposób elektroniczny, jak i tradycyjny. I to właśnie wrzucając pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powinniśmy sprawdzić, czy osoba podsuwająca nam puszkę WOŚP to faktyczny wolontariusz.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to coroczna akcja podczas której Polacy przekazują pieniądze na szczytne cele, często związane z zakupem sprzętu medycznego do leczenia dzieci. Niestety WOŚP to też okazja dla oszustów. Wiele się słyszy o tym, że nieuczciwi „wolontariusze” pieniądze zamiast na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabierają do własnych kieszeni.

fot. materiały promocyjne fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dając pieniądze na WOŚP na ulicy warto więc sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym wolontariuszem. Pieniądze dla WOŚP mogą zbierać tylko osoby, które zarejestrują się i uzyskają zgodę. Sam fakt, że ktoś daje nam charakterystyczne czerwone serduszko WOŚP nie musi oznaczać, że pieniądze, które mu przekażemy trafią do fundacji Jurka Owsiaka.

spis treści

Co powinien mieć wolontariusz WOŚP?

Organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwracają uwagę, na to, że licencjonowani wolontariusze WOŚP zawsze mają takie samo wyposażenie. Każdy wolontariusz zbierający pieniądze na WOŚP powinien mieć:

  • aktualny (wystawiony na dany rok) identyfikator noszony w widocznym miejscu, z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem, numerem zbiórki, hologramem i kodem QR,
  • tekturową puszkę (także Ci, którzy posiadają terminal)
  • samoprzylepne, czerwone serduszka.

Płatność kartą na WOŚP

Podobnie jak w poprzednim roku darowiznę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można przekazać nie tylko przy pomocy gotówki. W największych polskich miastach pojawią się wolontariusze ze specjalnymi terminalami do płatności kartą. W takim przypadku sprawdźmy, czy mają oni odpowiedni identyfikator i są wyposażeni w akcesoria opisane w punkcie wyżej. Przed dokonaniem płatności sprawdźmy też, czy na terminalu została wpisana kwota, jaką zadeklarowaliśmy.

Wpłat kartą na WOŚP można też dokonać w placówkach mBanku. Pieniądze na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można też przelewać bezpośrednio na konto, które będzie podawane podczas transmisji WOŚP 2022 w telewizji.

Gdzie można spotkać wolontariusza WOŚP?

Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można spotkać na terenie imprez organizowanych w związku z finałem WOŚP. Wolontariusz spotkamy też w innych miejscach. W poprzednich latach często pojawiali się w okolicach centrów handlowych. Z uwagi na to, że część sklepów jest wciąż otwarta w niedzielę, to z pewnością i tam spotkamy wolontariuszy WOŚP.

W przypadku zauważenia nieprawidłowości np. gdy ktoś atakuje wolontariusza, bądź wolontariusz niszczy puszkę albo w jakiś sposób próbuje wyciągnąć z niej pieniądze powinniśmy natychmiast zawiadomić policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *