Jaki papier wybrać do odbitek cyfrowych?

Od kiedy praktycznie każdy z nas nosi ze sobą aparat fotograficzny w formie smartfona, wywoływanie zdjęć online stało się niezwykle popularną usługą. Internetowe fotolaby prześcigają się w oferowanych usługach. Kiedy wybierzemy zdjęcia do wywołania, bardzo często mamy możliwość zastosowania dodatkowych filtrów, dodania grafiki lub napisu. Wśród różnych opcji, mamy także wybór papieru. Często to tego zagadnienia podchodzimy intuicyjnie, powinniśmy jednak pamiętać, że różne rodzaje papieru mają, odmienne cechy i zastosowanie.

Jakie są podstawowe rodzaje papieru fotograficznego?

Standardowo możemy wybierać spośród papieru matowego i błyszczącego. Zaletą papieru błyszczącego jest jego połyskliwa, niemal lustrzana powierzchnia. Dzięki temu uzyskamy, nasycone kolory i głębokie czernie. Dodatkowo podniesiony kontrast sprawi, że otrzymamy soczyste, wyraziste kolory. Wadą tego rodzaju papieru jest podatność na zarysowania oraz tzw. palcowanie, czyli odbijanie odcisków palców na ich powierzchni.

Papier matowy w odróżnieniu od poprzednio opisywanego ma wyższą odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Faktura papieru nie daje odblasków, przez co nadaje się on do powiększeń i dużych formatów. Do wad tego papieru należy zaliczyć nieco mniejsze nasycenie kolorów na zdjęciu.

Niektóre fotolaby mają w swojej ofercie także papier jedwabisty. Chociaż posiada on niektóre cechy zbliżone do papieru matowego, to wyróżnia go specyficzna faktura. Swoją powierzchnią nieco przypomina płutno, co dodaje zdjęciom oryginalnego charakteru . Papier ten jest przeznaczony bardziej wymagających klientów. Świetnie sprawdzi się przy zdjęciach XXL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *