Czy wypłata z bankomatu za granicą się opłaca?

Wielu z nas przyzwyczajonych jest do tego, że przed wycieczką zagraniczną należy odwiedzić kantor. Jest jednak sposób znacznie wygodniejszy od wożenia wypełnionego portfela. Sprawdźmy czy wypłata z bankomatu za granicą jest opłacalna, ile kosztuje korzystanie z zagranicznych bankomatów oraz czy poradzimy sobie z obsługą bankomatu w innym języku.

Wypłata obcej waluty z bankomatu na miejscu jest przede wszystkim znacznie wygodniejsza ponieważ:

  • Nie musimy martwić się o transport pieniędzy. Zabieramy ze sobą tylko kartę z której złodziej nie znający kodu PIN i tak nie zrobi użytku.
  • Nie wypłacamy pieniędzy na zapas. Z bankomatu możemy wciągać pieniądze kilka razy w trakcie pobytu. Nie musimy od razu wypłacać zbyt dużej lub zbyt małej kwoty. Wypłacamy tyle ile potrzeba.
  • Często wypłaty z bankomatów są korzystniejsze od wymiany pieniędzy w kantorze (pod warunkiem, że nasz bank ma korzystną ofertę). Zazwyczaj nie są do duże różnice. W przypadku korony czeskiej wypłacając pieniądze z bankomatu zakupiłem koronę po kursie 0,170, a nie jak oferował kantor za 0,175.

Bankomat

Wymieniliśmy sobie korzyści związane z wypłatami z bankomatów zagranicznych teraz czas na wady. Zasadniczą w wielu przypadkach są wysokie opłaty. Jeżeli chcesz wypłacać pieniądze z bankomatu zagranicznego sprawdź w swoim banku jakie wiążą się z tym opłaty. Obecnie zaledwie kilka banków oferuje bezpłatne wypłaty z bankomatów zagranicznych. Pozostałe na tym zarabiają w najczęściej pobierając  stałą (np. 9 zł za wypłatę) lub procentową (2% wypłacanej kwoty) prowizję.

Dodatkowo warto sprawdzić czy i jaką opłatę bank pobiera za „przewalutowanie” lub „podwójne przewalutowanie”.

  • Przewalutowanie czyli przeliczenie złotówek na walutę wypłacaną np. Euro.
  • Podwójne przewalutowanie występuje gdy wypłacamy pieniądze w kraju w którym obowiązuje inna waluta niż „waluta rozliczeniowa” karty. Każda karta bankowa ma przypisaną walutę rozliczeniową dla transakcji zagranicznych, są to najczęściej euro albo dolar amerykański. Wypłacając pieniądze np. w Chorwacji, gdzie obowiązuje kuna chorwacka bank najpierw przelicza kuny na np. dolary, a dopiero później z dolarów na złotówki.

Podsumowując, wypłaty zagraniczne z bankomatów opłacają się zwłaszcza wtedy gdy nasz bank nie pobiera za nie dodatkowych opłat. Nawet jeżeli bank dolicza sobie niewielką prowizję operacja taka wcale nie musi być dużo wyższa niż w kantorze. Będąc na wymarzonych zagranicznych wakacjach chyba ważniejsze jest by wypocząć bezstresowo, a nie skupiać się na poszukiwaniach kantoru czy pilnowaniu wypchanego portfela, czasami nawet poświęcając kilka złotych.

Koniecznie jednak przed wyjazdem należy sprawdzić jakie opłaty pobiera bank bo w tym przypadku obowiązują ceny ustalane przez poszczególne banki i jeżeli usługa w jednym banku jest darmowa to w drugim możemy za nią słono zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *