Rób opłaty i rachunki bez opłat i to bez wychodzenia z domu!

Nie dawno uświadomiłem sobie, że są jeszcze ludzie, którzy rachunki opłacają w „tradycyjny sposób” czyli w okienku na poczcie. Przyznam szczerze, że ja już zapomniałem jak w celu zapłacenia comiesięcznych rachunków ustawiałem się w kilometrowej kolejce, podchodziłem do okienka ze zmęczoną urzędniczką i jeszcze za to wszystko płaciłem po 2,50 zł od „papierka”. Nie wiesz jeszcze, jak inaczej, a przede wszystkim wygodniej płacić za wodę, prąd gaz i inne rachunki bez opłat?

Prostą, szybką i zazwyczaj tanią alternatywą dla robienia opłat na poczcie są opłaty realizowane przelewem bankowym. W dzisiejszych czasach usługi bankowe są usługami niezwykle powszechnymi. Mnogość banków działających na polskim rynku sprawiła, że ich oferty stają się co raz bardziej przyjazne klientom. Wiele banków nie pobiera opłat za prowadzenie konta czy wykonywanie przelewów (np. opłat za telefon, prąd, gaz, itd). Wszystko to najczęściej możemy zrobić nie wychodząc z domu: przez internet lub telefon.

Wiele osób robiących opłaty w tradycyjnym okienku Poczty Polskiej zastanawia się nad bezpieczeństwem opłacania rachunków przez internet. Wykonywanie przelewów internetowych jest czynnością w miarę bezpieczną. Zarządzanie kontem bankowym przy pomocy komputera lub telefonu wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami. Wykonanie jakiejkolwiek operacji bankowej (np. przelewu) najczęściej wiąże się z podaniem „tajemniczego” kodu z listy przesłanej tradycyjną pocztą lub udostępnianego SMS-em lub dostępnego na specjalnym tokenie (urządzeniu generującemu kod). Więc jeżeli nawet „złodziej” dostanie się do naszego konta przez internet, a nie będzie miał dostępu np. do naszego telefonu komórkowego i tak nie wypłaci naszych pieniędzy!

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta bankowego, które można obsługiwać przez internet bez problemu możesz je założyć w kilka minut – także bez wychodzenia z domu! Zakładając konto internetowe warto sprawdzić ile zapłacimy za prowadzenie konta, ile zapłacimy i czy będziemy mogli zrezygnować karty płatniczej do rachunku oraz jaka jest cena jednorazowego przelewu. Ideałem byłyby darmowe wszystkie trzy wcześniej wymienione opcje, jednak nie należy się zniechęcać gdy bank zażąda minimalnych opłat, które zazwyczaj i tak będą niższe nić opłaty, które ponieślibyśmy opłacając rachunki na poczcie.

Drugie pytanie zadawane przez „opłatowych tradycjonalistów” to czy zrobienie opłat przez internet jest skomplikowane? Odpowiedź jest jedna, NIE! Wykonanie przelewu przez internet polega na zalogowaniu się do systemu, wypełnieniu prostego formularza i podaniu hasła zabezpieczającego. Pola formularza internetowego są zazwyczaj zbieżne z tymi na papierowym blankiecie dostarczanym przez firmy na rzecz których mamy wykonać opłatę. Myślę, że każdy kto potrafił dotrzeć na tę stronę będzie potrafił wykonać przelew przez internet a tym samym zaoszczędzić kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych, które musiałby zostawić w okienkach poczty, banków czy innych „agencji” zajmujących się realizowaniem opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *