24 grudnia to wyjątkowy dzień dla wielu polskich rodzin. Jedną z tradycji jest 12 potrwa, jakie w wigilię muszą znaleźć się na stole. Czy pamiętasz, jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole? Podpowiadamy listę 12 potrwa na wigilijny stół.
Liczba 12 potraw na wigilię nawiązuje do 12 apostołów albo 12 miesięcy, za które chcemy podziękować przy bożonarodzeniowej wieczerzy. W wielu domach tradycja 12 potraw jest kultywowana do dziś i domownicy w skrupulatny sposób liczą ile potrwa znajduje się na świątecznym stole.
Choć przyjmuje się, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potrwa, to już tak precyzyjnie tradycja nie reguluje, jakie potrawy mają to być. Wszystko zależy od regionu. Klasykami, które spotkamy w całej Polsce są pierogi z grzybami, karp i sałatka warzywna.
Powszechnie na wigilię przyjął się też barszcz czerwony z uszkami, który jednak w niektórych domach zastępowany jest przez zupę grzybową.
Na wigilijnym stole nie brakuje też słodyczy z makiem. Tu też obowiązuje zróżnicowanie związane z regionem. W rodzinach pochodzących z kresów wschodnich króluje kutia czyli deser przygotowany z maku, miodu, pszenicy i bakalii, w Wielkopolsce i na Śląsku częściej spotkamy makiełki czyli kluski z makiem.
spis treści
12 potraw na Wigilię – lista świątecznych potraw
Jak więc widzicie, wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i tradycji. Poniżej publikuję przykładową listę 12 potraw na Wigilię, której nie powstydzi się żaden znawca tradycji bożonarodzeniowych. Przygotowują 12 potraw na swój stół, możecie się nią zainspirować, ale nie bójcie się wprowadzać swoich pomysłów i dań, które były serwowane w waszych domach rodzinnych:
- Barszcz z uszkami albo zupa grzybowa
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem lub bigos bezmięsny
- sałatka jarzynowa
- karp pieczony lub inna ryba
- karp w galarecie
- ryba po grecku
- śledzie
- krokiety lub paszteciki z grzybami
- kutia lub makiełki
- sernik, makowiec i inne ciasta
- gołąbki z kasą gryczaną i grzybami
Alkohol na Wigilię – czy można pić przy stole?
Alkohol nie jest tradycyjną potrawą wigilijną. Nie zaleca się, by przy wigilijnym stole spożywać napoje alkoholowe, zwłaszcza gdy siadamy do uroczystej wieczerzy z dziećmi. Jeżeli już zdecydujemy się na alkohol w Wigilię, nie przesadźmy z jego ilością, żeby uroczysty wieczór zakończył się w miły sposób, a my mieli siły na świętowanie kolejnych dwóch dni Bożego Narodzenia.
Post w Wigilię – czy 24 grudnia obowiązuje zakaz jedzenia mięsa?
Formalnie nie ma żadnego zakazu jedzenia mięsa 24 grudnia. Post tego dnia został zniesiony przez Kościół katolicki i w rozumieniu przepisów tej religii, jedzenie kiełbasy czy pasztetu tego dnie nie jest uznawana za grzech. Post w Wigilię był jednak przez wieki kultywowany w Polsce i na tradycyjnej polskiej kolacji wigilijnej nie praktykowało się dań mięsnych. Mimo braku oficjalnego nakazu, nawet księża katoliccy zachęcają do uszanowania tradycji i zachowania w Wigilię postu.