Gdzie kupić żyletki w 2022 roku? Ile kosztuje żyletka?

Żyletki to niegdyś bardzo popularny element wyposażenia męskiej kosmetyczki. Jeszcze kilka lat temu kupić żyletki można było na każdym rogu. Dziś chcąc korzystać z tradycyjnych metod golenia musimy zastanowić się gdzie kupić żyletki. Jednak nawet w 2022 roku żyletki można kupić w wielu sklepach, także tych stacjonarnych. Cena żyletek nie jest wysoka, dlatego korzystanie z tradycyjnej maszynki na żyletki jest opłacalne, ale też szpanerskie i pożyteczne dla środowiska.

Za tzw. komuny żyletki stanowiły podstawowy element dbania o męską higienę. W PRL czasami występowały problemy z dostępnością żyletek, a jeżeli już jakieś był dostępne to panowie często narzekali na ich jakość. Wtedy za najlepsze uchodziły żyletki polskie oraz te importowane z zachodu. A jak dziś wygląda rynek żyletek w Polsce? Czy ktoś jeszcze używa żyletek? A jeżeli tak, to gdzie kupić żyletki w 2022 roku?

spis treści

Do czego wykorzystuje się żyletki?

Podstawowym zastosowaniem żyletek jest wykorzystanie ich jako ostrze w tradycyjnych maszynkach do golenia na żyletki. W przeszłości, gdy alternatywą były jedynie brzytwy, maszynki na żyletki uchodziły za najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób golenia. Później tradycyjne metalowe maszynki ustąpiły miejsca plastikowym jednorazówka, a także maszynkom elektrycznym.

W ostatnim czasie maszynki na żyletki przeżywają swoisty renesans. Panowie coraz częściej wracają do tradycyjnych maszynek nie tylko ze względu na sentyment, ale też z uwagi na ekologię. Z metalowej maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami możemy korzystać latami, podczas gdy plastikowe rączki szybko się zużywają i zaśmiecamy nimi środowisko.

Do czego służy żyletka?

Część panów uważa też, że golenie maszynką na żyletki jest zdrowsze i nie podrażnia tak skóry, jak użycie jednorazówek z wieloma ostrzami. Bardziej zaawansowane maszynki na żyletki pozwalają też na dobór agresywności, dzięki czemu możemy dostosować ostrze do swoich potrzeb i upodobań.

Żyletki są też używane w innych urządzeniach np. trymerach do pleców. W PRL-u popularne były też temperówki do ołówków, w których żyletka była wykorzystywana, jako ostrze.

Po co są otwory w żyletce?

Kształt żyletki jest niemal kultowy. Wizerunek tego małego charakterystycznego przedmiot jest wykorzystywany na przypinkach, pinach, koszulkach czy innych ubraniach. Żyletkę charakteryzuje specyficzny kształt i obowiązkowo ciekawy otwór w środku.

Czy wszystkie żyletki wyglądają tak samo? Kształt żyletki jest ustandaryzowany, co oznacza że każda standardowa żyletka powinna wyglądać tak samo. Jest to spowodowane tym, że ostrze montowane jest w uprzędzeniu, do którego musi pasować. Zdecydowana większość maszynek na żyletki ma podobny rozstaw łapek do mocowania żyletki, stąd kupno jakiejkolwiek standardowej żyletki będzie umożliwiało jej wykorzystanie w maszynce.

Żyletki w 2022 roku. Jak wygląda żyletka?

Na rynku są też nieco inne formy żyletek. Przykładem są tu tzw. półżyletki, czyli małe pojedyncze ostrza (pełna żyletka ma dwa ostrza, po obu stronach), które wykorzystuje się do tzw. szawetek czyli brzytw na żyletki. To przyrządy popularne we współczesnych salonach fryzjerskich czy barberskich. Dzięki wymiennym ostrzom, klienci nie są goleni tym samym ostrzem, co pozostali.

Gdzie kupić żyletki?

Żyletki w 2022 roku wciąż są w sprzedaży i o dziwo to gdzie można kupić żyletki może zaskoczyć wielu z was. Podstawowym sklepem stacjonarnym, który wciąż sprzedaje żyletki jest Rossman – w drogeriach tej sieci kupimy nie tylko żyletki marki własnej Isana, ale też maszynki do golenia na żyletki.

Tradycyjne żyletki kupimy też w sklepach sieci Lidl. W styczniu w ramach promocji na Dzień Dziadka sprzedawane są tam nie tylko same ostrza, ale również tradycyjne maszynki do golenia na żyletki.

W 2022 roku szukając żyletek warto udać się do apteki, wiele z nich wciąż prowadzi sprzedaż ostrzy do tradycyjnych maszynek. Żyletki możemy znaleźć też w drogeriach, a także kioskach np. ruch, a także małych osiedlowych i wiejskich sklepach spożywczo-przemysłowych.

Ile kosztuje żyletka? [CENY 2022 r.]

Choć jeszcze kilkanaście lat temu żyletki najczęściej kupowano na sztuki, dziś wraz ze spadkiem popularności takiej formy golenia się, jeżeli w sklepach dostaniemy żyletki to raczej w paczkach po minimum 5 czy 10 sztuk. Na szczęście żyletka nie jest przedmiotem drogim i każdy może pozwolić sobie na zakup paczki. Co ważne kartonowe pudełko to dodatkowe zabezpieczenie przed ostrzem, którym możemy się zranić – dlatego żyletkę warto rozpakować dopiero tuż przed użyciem.

Gdzie kupić żyletki?

Sprawdziłem ile kosztują żyletki w sklepach. Oto ceny kilku popularnych marek żyletek, które można kupić w Polsce:

  • POLSILVER Super Iridium na Allegro.pl2,73 zł za 5 sztuk
  • Wilkinson Classic w sklepie Lidl – 6,99 zł za 5 sztuk
  • ISANA MEN w sklepie Rossman – 6,79 zł za 10 sztuk
  • The Bluebeards Revenge w Barbercompany31,88 zł za 30 sztuk
  • ASTRA Superior Platinum w Ceneo.pl29,88 zł za 100 sztuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *