Test na COVID z BIEDRONKI. Jak to działa? Czy jest wiarygodny?

A to niespodzianka! Biedronka wprowadza do oferty testy na przeciwciała SARS-CoV-2. Szwajcarski test na koronawirusa ma kosztować niecałe 50 zł. Należy pamiętać, że będzie to jedynie test na przeciwciała, a nie badanie genetyczne, jakie jest wykonywane osobom z podejrzeniem COVID-19. Jak działa i przede wszystkim, czy jest wiarygodny test na COVID z Biedronki?

Sprzedaż testów na COVID w Biedronce to ciekawy krok. Polacy w ten sposób zyskają jeszcze lepszy dostęp do tych narzędzi. Warto jednak pamiętać, że nie jest to przełom, bo testy serologiczne w sprzedaży są dostępne już od dawna, i każdy bez problemu (w podobnej cenie) może wykonać taki test.

Testu z Biedronki nie powinniśmy jednak traktować, jako pełnoprawnego badania lekarskiego w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa lub po kontakcie z chorym na COVID-19. Test genetyczny to bardziej informacja o tym, czy w przeszłości byliśmy zakażeni koronawirusem, niż czy aktualnie przechodzimy chorobę.

spis treści

Ile kosztuje test na COVID z Biedronki?

Sieć poinformowała, że test serologiczny Primacovid będzie dostępny w sklepach Biedronka od poniedziałku, 15 marca. Jedno opakowanie, przeznaczone jest dla jednej osoby i będzie kosztować 49,99 zł. Biedronka wprowadza limit: jeden klient nie będzie mógł kupić więcej niż 3 sztuki.

Test na COVID z Biedronki. Jak to działa?

Test na COVID z Biedronki jest tzw. szybkim testem serologicznym. Pokazuje on, czy badana osoba posiada przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

Test na Covid z Biedronki
fot. Biuro Prasowe Biedronki

Wykonanie testu jest szybkie i proste: wystarczy pobrać mała próbkę krwi i umieścić w wyznaczonym miejscu testu. Po ok. 10 minutach powinniśmy poznać wynik.

Czy test na Covid jest wiarygodny?

W materiałach informacyjnych Biedronka zapewnia, że sprzedawany przez sieć test to produkt renomowanej szwajcarskiej firmy PRIMA Lab. Produkt jest certyfikowany zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016, a sam test to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE). Jego dokładność wynosi 98,3%.

Koniecznie jednak należy pamiętać, że sprzedawany w Biedronce test na Covid to test serologiczny na przeciwciała. Źródła medyczne wskazują, że tego typu test wskazuje dopiero rozwiniętą fazę zakażenia koronawirusem. Jeżeli kontakt z osobą zakażoną mieliśmy niedawna i podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia, test serologiczny może jeszcze tego nie wykazać.

Test z Biedronki dobry jest do sprawdzenia, czy przeszliśmy koronawirusa. Np. gdy któryś z naszych domowników chorował, a my nie mieliśmy objawów (przeszliśmy bezobjawowo) albo chorowaliśmy, ale nie byliśmy u lekarza i nie zostało stwierdzone, czy mieliśmy koronawirusa, czy tylko zwykłą grypę.

W przypadku gdy mamy pierwsze charakterystyczne objawy dla koronawirusa, zawsze powinniśmy się zgłosić do lekarza. Ten może zlecić test RT-PCR, który wykrywa koronawirusa już w pierwszych dniach zakażenia.

Choroby COVID-19 nie należy lekceważyć, w przypadku podejrzenia zachorowania nie powinniśmy się leczyć i diagnozować na własną rękę, ale bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem POZ. Jak w przypadku wielu chorób, późny kontakt z lekarzem, może znacznie zmniejszyć szanse na wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *