Metody niwelowania bólu przewlekłego

O bólu przewlekłym możemy mówić, gdy ten pojawia się przez co najmniej 3 miesiące. Ta dolegliwość może mieć różne natężenie.

Ból może być stały, narastający, promieniujący, występujący tylko w jednej części ciała, ale także przemieszczający się. Tak naprawdę samych typów dolegliwości bólowych jest mnóstwo, wszystko zależy od przyczyny jego pojawiania się. Wiadomo też na pewno, że pacjenci odczuwają ból w sposób indywidualny, w zależności od progu tolerancji na jego występowanie. Nie udaje się jednoznacznie wskazać uniwersalnego rodzaju bólu. To objaw, który nie jest typowy dla szerokiej grupy pacjentów.

Ból, który nie pojawia się jedynie jednorazowo, ale zostaje uznany za przewlekły, w skrajnych przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie i to w szerokim spektrum ludzkiego organizmu. Specjaliści zatrudnieniu w obiektach, takich jak klinika leczenia bólu, potwierdzają, że ból ma negatywne znaczenie dla motoryki ruchowej pacjenta, ale również jego nastroju, samopoczucia i ogólnego stanu psychicznego. Zawsze jest to dyskomfort, który należy niwelować.

Jak walczyć z bólem przewlekłym?

Ból przewlekły najczęściej jest umiarkowany na początku występowania, by bardzo szybko zmienić swój charakter w silny, promieniujący, nieustający. Jeśli zostanie zbagatelizowany, doprowadzi do niebezpiecznych powikłań.

Każda poradnia bólu przewlekłego przyznaje, że im dłużej pacjent odczuwa dyskomfort związany z bólem, tym bardziej wycieńcza się jego organizm. Nie bez powodu tak często używamy potocznego zwrotu „umrzeć z bólu”. Rzeczywiście jest to możliwe.

Walka z bólem przewlekłym będzie tym dłuższa, im dłużej ból występował przed podjęciem kroków niwelowania tej dolegliwości. W przypadku bólu, który pojawia się nieprzerwanie przez dłuższy czas, z całą pewnością należy wykluczyć kurację powszechnymi środkami przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty i to nie tylko w aptekach, ale również sklepach ogólnospożywczych czy na stacjach benzynowych. Te działają raczej na ból umiarkowany i jednorazowy. Nie lecza przyczyny, ale sam objaw bólowy.

Jeśli mówimy o bólu przewlekłym, jego niwelowanie bądź chociażby łagodzenie musi być dostosowane do przyczyny występowania dolegliwości, natężenia czy miejsca pojawiania się, patrząc na cały ludzki organizm. Nie ma uniwersalnej metody, jednak w większości przypadków korzystnie działa regularnie stosowana terapia naturalna. Mowa tu o aromaterapii, relaksacji, ziołolecznictwie. Coraz bardziej powszechna jest między innymi medyczna marihuana, powstaje nawet przychodnia terapii konopnej. Warto, by łączyć metody walki z bólem przewlekłym, ale konkretne sposoby musi zalecić specjalista. Pacjent w żadnym przypadku nie powinien działać samodzielnie.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie: Cannabiclinic.pl – kanabinoidy – klinika leczenia bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *