Po co robić chleb w domu? Pieczenie chleba staje się modne, ale nie tylko…

Dlaczego w XXI wieku ludzie wciąż pieką chleb w domu, skoro sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju pieczywa. Zdaje się nawet, że w ostatnim czasie domowy chleb wraca do łask, a na jego samodzielne pieczenie decyduje się coraz więcej osób. Dziś zastanowimy po co robić chleb w domu?

Chleb to podstawowe pożywienie człowieka i ważny symbol w naszej kulturze. Jest to też jeden z najprostszych wypieków. Żeby zrobić dobre pieczywo, nie trzeba być zawodowym piekarzem, wystarczy dobry przepis na chleb i odrobina samozaparcia.

Sam pieczenie chleba w domu zacząłem trochę przez przypadek, gdy wróciłem w nocy z soboty na niedzielę z wakacji i zorientowałem się, że nie mam w domu pieczywa. Oczywiście opcją było pójście do Żabki otwartej w niedzielę i kupienie czegoś pakowanego lub odgrzewanego w sklepowym piecu. Jako, że jeszcze byłem w wakacyjnym humorze, stwierdziłem, że ostatni dzień urlopu to dobry moment na zrobienie czegoś nowego i tak zamiast papierowej torby bułek kupiłem kilo mąki i paczkę drożdży.

spis treści

Po co w XXI wieku piec chleb w domu?

Tu dochodzimy do tytułowego pytania, dlaczego zamiast kupić sobie chleb, jak normalny człowiek zdecydowałem się upiec go samemu. W moim przypadku pierwszy raz był „trochę dla przygody”. Jednak gdy na chłodno pomyślałem o tym, zrozumiałem, że pieczenie domowego chleba to wcale nie taki głupi pomysł.

Po pierwsze domowy chleb jest absolutnie wyjątkowy, bo został zrobiony własnoręcznie. To nieprawda, że żeby zrobić dobry chleb trzeba mieć niesamowite umiejętności i nie wiadomo jakie doświadczenie. W moim przypadku naprawdę świetny chleb wyszedł już za drugim razem, trzeci trochę skopałem, ale od czwartego regularnie idzie mi już bardzo dobrze. Satysfakcja z każdego kolejnego bochenka jest ogromna.

po co robić chleb w domu

Poza satysfakcją ważnym czynnikiem jest to, że gdy sam upiekę chleb, wiem z czego został on zrobiony. W epoce polepszaczy i różnych nietypowych dodatków dodawanych do żywności, to ważne by wiedzieć co się je. W przypadku pieczywa domowego, używam tylko mąki, wody, drożdży lub zakwasu chlebowego oraz przypraw (soli, cukru) i ewentualnych dodatków np. ziaren słonecznika czy płatków owsianych.

Czy robienie chleba w domu się opłaca?

Według pobieżnych rachunków: mąkę typ 650 (sprawdzi się do zwykłego jasnego chleba) w Biedronce kupiłem za 2,69 zł/kg, paczkę drożdży za 1,50 zł. Szklanka wody z kranu to koszt kilku groszy. Dwie łyżeczki soli i łyżeczka cukru to też groszowy koszt.

Z uwagi na to, że do jednego bochenka użyłem 500 g mąki, cena głównego składnika to 1,35 zł. Z paczką drożdży 2,85 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt nagrzania piekarnika. Godzina pracy 1000-watowego piekarnika kosztuje według taryfy w moim mieście niecałe 0,50 zł. Co ważne piekarnik nie grzeje się przez cały czas (grzałka wyłącza się po nagrzaniu i włącza dopiero gdy temperatura spadnie), to realny koszy może być nieco mniejszy. W sumie więc za bochenek wyszło mi: 3,35 zł.

pieczenie chleba w domu

To cena za jaką możemy kupić chleb w markecie. Jednak zwróćmy uwagę na to, że w przypadku chleba pieczonego w domu mamy pewność co do użytych składników. Waga chleba zrobionego według przytaczanego przepisu to mniej więcej 800 g, podczas gdy te tanie z marketów w większości będą mniejsze.

Powyższe wyliczenia są wyliczeniami niestarannymi tzn. uwzględniłem ceny za podstawową mąkę i popularne suche drożdże z Biedronki. Jeżeli wkręcimy się w pieczenie chleba w domu i zaczniemy robić większe ilości, to mądrym ruchem jest zakup nieco bardziej hurtowy. Ja przykładowo kupiłem 5 kg worek specjalnej mąki chlebowej (w sklepie kosztuje ok. 4 zł/kg) za nieco ponad 15 zł, co dało ok. 3 zł/kg czyli 1,50 zł za bochenek.

Kupując opakowanie zbiorcze jeszcze bardziej można przyoszczędzić na drożdżach. 250-gramowe opakowanie suchych drożdży można kupić za niecałe 10 zł, co przy założeniu, że w małej paczuszce jest 7g, daje cenę za porcję na poziomie 30 groszy!

Piekąc większe ilości chleba (jednorazowo w standardowym piekarniku zmieszczą się nawet 4 bochenki), redukujemy też cenę energii elektryczne zużywanej przez piekarnik bo kwota ta jest dzielona. Takie działania pozwalają nam zejść z ceną pysznego chleba poniżej 2 zł!

Czy chleb domowy może być taki, jak ze sklepu?

Stosując te hurtowe triki okazuje się, że cena chleba pieczonego w domu jest niższa od ceny chleba w markecie. Ale, zaraz, zaraz. Chleba pieczonego w domu nie porównujcie do gotowca z marketów, a raczej wypieków małych rzemieślniczych piekarni, gdzie bochenek potrafi kosztować nawet kilkanaście złotych.

chleb domowy
To jest bochenek upieczony w domu. Nie różni się niczym od chleba z rzemieślniczej piekarni

Czy porównanie chleba domowego do chleba rzemieślniczego jest uprawnione? Jak najbardziej, w domu jesteśmy w stanie wypiec praktycznie taki sam chleb, jak rzemieślnicy. Chleb domowy najczęściej kojarzy się z wypiekiem z foremki (bo tak jest trochę wygodniej), ale bez problemu można uformować tradycyjny podłużny bochenek i upiec go w piekarniku – ta sztuka udała mi się już na początku przygody z pieczeniem i powtarzam ją dość często.

Jak widzicie więc pieczenie chleba jest fajne, bo powoli staje się modne, ale też pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do tego, jak sobie sami zrobimy, to wiemy co jemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *