Jaka lampka do czytania czyli przy jakim świetle najlepiej czytać książki?

Też lubicie czytać książki po zmroku? Zmorą wieczornego czytelnika jest zawsze problem ze światłem. W słabym świetle książki czyta się źle. Zbyt ostrym światłem czytając nawet bezgłośnie, często możemy przeszkadzać innym domownikom. W tym wpisie opowiem wam o tym, jaka lampka do czytania jest najlepsza i pokażę swoją lampkę, która ułatwiła mi czytanie książek wieczorami.

Wiele osób preferuje czytanie książek wieczorami, gdy na dworze jest już ciemno i trudno o naturalne źródło światła. W takim przypadku, zarówno z powodów ekologicznych, jak i dla własnej wygody warto zainwestować w wygodną lampkę do czytania. To nie jest duży wydatek, a z pewnością poprawia komfort czytania książek przy słabym świetle i pomaga też zadbać o wzrok, który nie musi się aż tak męczyć.

spis treści

Dlaczego warto czytać przed snem

Wieczór to zdecydowanie moja ulubiona pora na czytanie książek. Dlaczego? Być może dlatego, że jestem już po pracy, z głowy mam wszelkie obowiązki i mogę wreszcie położyć się na łóżku i oddać lekturze.

Czytanie książek przed snem ma jeszcze jedną sporą zaletę. Bardzo mocno uspokaja i doskonale przygotowuje grunt pod spanie. Jakiś czas temu miałem problem z zasypianiem. Przed snem długo musiałem leżeć w łóżku i męczyć się nim w końcu zasnąłem. Nie mam tego problemu od kiedy regularnie czytam przed zaśnięciem.

Jaka lampka do czytania książek? Tania i dobra lampka do ksiażek

Nawet 20 minut czytania przed snem sprawia, że zasypiam w mig po odłożeniu książki. Czasami jak dłużej się zaczytam i ostatnie strony książki pokonuję już na granicy jawy i snu, w nocy potrafi mi się przyśnić dalsza część książki – o takie ciekawe działanie mojego mózgu.

Czytanie przy słabym świetle

Sporym wyzwaniem przy nocnym i wieczornym czytaniu książek jest problem ze światłem. Przy słabym świetle książki czyta się po prostu źle. Nie jest to też zbyt zdrowe dla naszych oczu.

Długo szukałem rozwiązania problemu czytania książek po zmroku. Przez długi czas wieczorne czytanie uskuteczniałem przy tzw. górnym świetle. Światło z zawieszonych pod sufitem lampek bez problemu docierało do kanapy na której lubię leżeć czytając. Niestety światło z góry nie jest najlepsze, m.in. dlatego, że łatwo napotyka na przeróżne przeszkody i tworzy cienie.

Szukając rozwiązania zacząłem zastanawiać się jaka lampka do czytania byłaby najlepsza. Nie chciałem kupować drogiej lampy czy kolejnej typowo biurkowej lampki, którą trudno zabrać do łóżka.

Jaka lampka do czytania książek?

Idealnym rozwiązaniem okazała się dla mnie mała lampka LED na klipsie. Zalazłem taką na Aliexpress za 4$ z przesyłką czyli w zależności od kursu około 16 zł (zainteresowanych odsyłam tutaj). Przyznam, że z początku obawiałem się o jakość tego wyrobu. Cena 16 zł nie sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z czymś z górnej półki. Mimo wszystko moje zaskoczenie jest pozytywne.

Tania lampka do czytania książek

Po pierwsze lampka doskonale nadaje się do czytania książek nawet jeżeli jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Zamontowane w niej diody LED doskonale oświetlają litery białym, czystym światłem. Czytanie jest niezwykle komfortowe.

Sama lampka wykonana jest z plastiku i ma giętkie ramię, które pozwala ją ustawić zgodnie z naszą potrzebą. Sam plastik nie jest może najwyższej jakości, ale jeżeli nie będziemy nad lampką się znęcać, z powodzeniem powinna przetrwać nawet parę lat.

Zdecydowanym dla mnie plusem, dla innych minusem jest zasilanie lampki z gniazda USB. Nie podłączymy jej do kontaktu zwykłą wtyczką, ale już przez ładowarkę od smartfona da radę. Plus polega na tym, że lampkę możemy zabrać też ze sobą w teren i z dala od gniazdka podłączyć do powerbanka, dzięki czemu możemy czytać książki po zmroku także w namiocie czy na łonie natury.

Lampka LED z Aliexpress zasilana przez USB spełniła moje oczekiwanie, jakim było oświetlenie na tyle dobre, by móc czytać książkę bez konieczności używania górnego światła. Jeżeli zastanawiacie się, jaką lampkę do czytania książek wybrać, zdecydowanie polecam wam rozważenie propozycji z powyższego linka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *