Sklepy czynne w Trzech Króli? [6 STYCZNIA 2020 – ŻABKA, SKLEPY, SUPERMARKETY]

Na najbliższy poniedziałek 6 stycznia 2020 przypada święto Trzech Króli. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. 6 stycznia większość sklepów będzie zamknięta. Sprawdź, czy będą wyjątki od zakazu handlu? Gdzie w Trzech Króli zrobimy zakupy?

6 stycznia już od prawie dziesięciu lat jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie zwanego świętem Trzech Króli.

UWAGA: Ten artykuł dotyczy poprzednich lat. Informacje o otwarciu sklepów Żabka w Trzech Króli, 6 stycznia 2021 r. można znaleźć tutaj.

Od 2010 roku decyzją sejmu 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W Trzech Króli sklepy powinny być zgodnie z prawem zamknięte. Nie oznacza to jednak, że zakupów nie zrobimy nigdzie bo są wyjątki zaplanowane przez ustawodawcę.

W Trzech Króli czynne będą restauracje i inne firmy usługowe np. taksówki, puby, bary. Warto jednak pamiętać, że 6 stycznia często zmienia się rozkład komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje mogą jeździć według niedzielnych lub świątecznych rozkładów.

Supermarkety czynne w Trzech Króli?

6 stycznia nie zrobimy zakupów w supermarketach i hipermarketach. Na pewno zamknięte będą sklepy sieci Biedronka, Tesco, Carrefour, Auchan, Kaufland, Lidl itp. Zakupów nie zrobimy też w większych supermarketach i większości niewielkich sklepów.

Sklepy otwarte w Trzech Króli 2020

Działać mogą części usługowe galerii handlowych, które nie prowadzą handlu (np. restauracje, kina). Zanim się do nich wybierzemy warto jednak sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej czy Facebooku danej galerii.

Czy Żabki są otwarte w Trzech Króli?

Trzech Króli to dzień, w który sklepy powinny być zamknięte. Ustawodawca pozwala jednak 6 stycznia 2020 otworzyć małe sklepy osiedlowe, w których obsługiwać będzie sam właściciel. Zasada ta działa też w sklepach franczyzowych takich jak Żabka czy Freshmarket. Jeżeli ajent Żabki sam stanie za ladą i poradzi sobie z obsługa klienta, taki sklep będzie otwarty w Trzech Króli.

ZOBACZ TEŻ: Co się je w Trzech Króli i inne tradycje na 6 stycznia

Żabki korzystają też z innego odstępstwa. Większość sklepów sieci Żabka to placówki pocztowe, które zgodnie z ustawą o zakazie handlu bez problemu mogą pracować w niedziele i święta, w tym w Trzech Króli. Wykładnię stosowaną przez ajentów Żabek w niektórych miastach potwierdził już sąd, który odrzucił kary nałożone na sprzedawców. Żabki mające ten status są oznaczone specjalną naklejką na wejściu. W sklepach tych oprócz normalnych zakupów możemy skorzystać z wybranej oferty pocztowej.

Warto pamiętać, że sklepy Żabka w Trzech Króli mogą być otwarte w innych godzinach niż ma to miejsce w tygodniu. Przed 6 stycznia warto więc wybrać się do Żabki i sprawdzić, jakie są planowane godziny otwarcia sklepu w Trzech Króli. Informacje te zazwyczaj już są wywieszone przy wejściu do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *