Sklepy czynne w Trzech Króli? [6 STYCZNIA 2019 – ŻABKA, SKLEPY, SUPERMARKETY]

W 2019 roku będziemy mieli jeszcze więcej dni z zakazem handlu. Sklepy zamknięte będą w zdecydowaną większość niedziel i wszystkie święta, które są dniem wolnym od pracy. Czy w Trzech Króli zrobimy zakupy?

UWAGA: Ten artykuł dotyczy poprzednich lat. Informacje o otwarciu sklepów Żabka w Trzech Króli, 6 stycznia 2021 r. można znaleźć tutaj.

Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli jest świętem kościelnym. Od 2011 roku decyzją sejmu Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że 6 stycznia sklepy powinny być zamknięte. Nie oznacza to, że zakupów nie zrobimy nigdzie bo są wyjątki zaplanowane przez ustawodawcę.

Bez problemu skorzystamy z usług. 6 stycznia czynne będą restauracje, bary, korporacje taksówkarskie. W Trzech Króli często zmienia się rozkład komunikacji miejskiej, w tym jednak autobusy i tramwaje mogą jeździć według niedzielnych rozkładów, bo święto Trzech Króli w 2019 roku wypada właśnie w niedziele. Mimo wszystko warto jednak sprawdzić na przystanku lub stronie przewoźnika, czy nic się nie zmieniło.

Supermarkety czynne w Trzech Króli?

6 stycznia nie zrobimy zakupów w supermarketach i hipermarketach. Na pewno więc zamknięte będą sklepy sieci Biedronka, Tesco, Carrefour, Auchan itp. Zakupów nie zrobimy też w większych supermarketach i większości niewielkich sklepów.

Otwartych może być część galerii handlowych, jednak działać w nich będą tylko wybrane punkty usługowe, które nie zajmują się prowadzeniem handlu (restauracje itp.)

Czy Żabki są otwarte w Trzech Króli?

W Trzech Króli sklepy powinny być zamknięte. Jest jednak szereg odstępstw od zakazu. 6 stycznia 2019 otwarte mogą być sklepy osiedlowe, w których obsługiwać będzie sam właściciel. Zasada ta działa też w sklepach franczyzowych takich jak Żabka czy Freshmarket. Jeżeli ajent Żabki sam stanie za ladą i poradzi sobie z obsługa klienta, taki sklep będzie otwarty w Trzech Króli.

Żabki korzystają też z innego odstępstwa. Większość sklepów sieci Żabka to placówki pocztowe, które zgodnie z ustawą o zakazie handlu bez problemu mogą pracować 6 stycznia. Wykładnię stosowaną przez ajentów Żabek w niektórych miastach potwierdził już sąd, który odrzucił kary nałożone na sprzedawców. Żabki mające ten status są oznaczone specjalną naklejką na wejściu. W sklepach tych oprócz normalnych zakupów możemy skorzystać z wybranej oferty pocztowej.

Warto pamiętać, że sklepy Żabka i Freshmarket w Trzech Króli mogą być otwarte w innych godzinach niż ma to miejsce w tygodniu. Przed 6 stycznia warto więc wybrać się do Żabki i sprawdzić, jakie są planowane godziny otwarcia sklepu w Trzech Króli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *