Dzień Babci i Dziadka. Czy w innych krajach też się obchodzi?

Styczeń to miesiąc, w którym świętują wszystkie babcie i dziadkowe. W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Dzień później, 22 stycznia obchodzony jest Dzień Dziadka. Dlaczego Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest akurat w styczniu? Czy podobne święta są też w innych krajach?

Niewiele osób wie, że Dzień Babci to typowo polskie święto. W naszym kraju narodziło się ono już w latach 60-tych. Pomysł ustanowienia specjalnego dnia poświęconego babciom w 1964 roku wysunęli dziennikarze tygodnika „Kobieta i Życie”. Rok później Dzień Babci był też popularyzowany przez „Express Poznański”. Gazeta ta w 1966 roku promowała uznanie 21 stycznia świętem babć. Za głównego pomysłodawcę ustanowienia w Polsce Dnia Babci uznaje się poznańskiego dziennikarza Kazimierza Fliegera.

Dzień Dziadka został spopularyzowany w późniejszym czasie. Od dłuższego czasu obchodzi się go 22 stycznia, czyli dzień po Dniu Babci. Obchody obu dni wiążą się w Polsce m.in. z organizacją specjalnych apeli i uroczystości w szkołach i przedszkolach. Dzieci przygotowują z tej okazji laurki i dają swoim dziadkom kwiaty. Starsi wnukowie przygotowują z tej okazji jakiś większy prezent dla babci i dziadka. Ważne tego dnia jest jednak spotkanie się członków rodziny z różnych pokoleń.

Dzień Babci i Dziadka obchodzi się na też na całym świecie

Dni Babci i Dziadka obchodzone są także w innych krajach na całym świecie. Nie wszędzie jednak święto odbywa się w tym samym terminie, co w Polsce.

Dzień Babci na świecie – kiedy się obchodzi?

Dzień Babci to święto obchodzone nie tylko w Polsce. Nie wszędzie na świecie babcie świętują jednak zimą. Podobnie, jak w Polsce święto babć 21 stycznia obchodzi się w Bułgarii i Brazylii.

Dzień Babci we Francji obchodzony jest w marcu. Święto ma charakter ruchomy i wypada w pierwszą niedziele tego miesiąca. Francuska tradycja wiąże się z tzw. Café Grand’Mère zwaną „kawą babci”. Markę tę w latach 50-tych ubiegłego wieku opracowali właściciele delikatesów, którzy zachęcali swoich klientów do znalezienia czasu na kawę z babcią i pokazania w ten sposób swojego zainteresowania i szacunku babciom. We Francji z okazji Dnia Babci organizowane są tzw Mamif’estation czyli specjalne okolicznościowe manifestacje.

W Rosji również popularne jest obchodzenie Dnia Babci. Święto to jednak nie ma jednej oficjalnej daty. Obchody zazwyczaj przypada na okolice września i października. Co ciekawe na wchodzie jednego dnia świętują babcie i dziadkowie. Święto to obchodzone jest od 2009 roku.

Niemiecki Der Omatag znany także, jako Großmuttertag obchodzony jest w drugą niedzielę października. W Niemców dzień ten ma stanowić wyraz szacunku i podziękowania babciom za nieodpłatną pracę na rzecz rodziny. W DDR po raz pierwszy Dzień Babci obchodzony był jesienią 1989 roku.

W Ameryce czyli USA i Kanadzie obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków. W Stanach Zjednoczonych święto to zostało ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera i przypada na pierwszą niedzielę po amerykańskim Święcie Pracy (pierwszy poniedziałek września). Święto to celebruje się nie tylko w gronie rodzinnym, ale też w szkołach, kościołach i domach spokojnej starości, gdzie organizowane są specjalne uroczystości. Symbolem tego dnia jest kwiat niezapominajka.

W podobny sposób, jak w USA świętują dziadkowie i babcie z Wielkiej Brytanii. Ich wspólne święto na Wyspach przypada jednak na pierwszy poniedziałek września.

W Hiszpanii z kolei od 1998 roku Dzień Babci obchodzi się 26 lipca.

Dzień Babci i Dziadka na świecie. W jakich krajach obchodzą także dziadkowie?

Dzień Dziadka na świecie jest nieco mniej popularnym świętem niż w Polsce. Zazwyczaj dziadkowie nie mają, tak jak jest to w Polsce, swojego osobnego dnia i obchodzony jest wspólny dzień babci i dziadka. W Niemczech od 2008 roku dziadkom składa się życzenia tego samego dnia, co babciom. W Rosji i krajach anglosaskich również obchodzony jest jeden wspólny Dzień Babci i Dziadka.

Warto jednak pamiętać, że daty nie są aż tak ważne i szacunek oraz pamięć o babciach i dziadkach powinniśmy okazywać im jak najczęściej. Jeśli nie wiesz jaki kupić prezent na Dzień Dziadka, służymy naszymi poradami.

Z ciekawych dat polskiego kalendarza warto zapamiętać też: 5 marca – Dzień Teściowej, a także bardziej tradycyjne: 26 maja – Dzień Matki, 23 czerwca – Dzień Ojca czy 1 czerwca – Dzień Dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *