Holandia to Niderlandy – o co chodzi?

Jeśli tu jesteście, to już pewnie wiecie, że Holandia to Niderlandy. O co chodzi? Skąd to zamieszanie? Z decyzji rządu Holandii, który ustalił, że od początku stycznia 2020 kraj ten zmienia nazwę.

Wraz z nadejściem 2020 roku świat obiegła informacja o zmianie nazwy jednego z europejskich krajów. Wiele portali internetowych wykorzystało ten fakt, do przestraszenia swoich czytelników, że jeden z ważnych krajów znika z mapy świata.

Oczywiście nic nie znika, a jedynie zmienia się oficjalna nazwa i to dotycząca tylko i wyłącznie wybranych dokumentów i przypadków. Czy dla nas teraz obowiązkowo Holandia to Niderlandy? O co chodzi w całym tym przedsięwzięciu?

spis treści

Nie ma „Holland” jest „The Netherlands”

The Netherlands tak od stycznia 2020 brzmi oficjalna nazwa kraju leżącego między Belgią, Niemcami i morzem Północnym. Władze tego kraju zdecydowały o zrezygnowaniu z dotychczas używanego anglojęzycznego określenia „Holland”, które zastąpiło „The Netherlands”.

Nowa nazwa ma pojawić się we wszystkich dokumentach holenderskich urzędów, a także być promowana w materiałach turystycznych zachęcających przyjezdnych do odwiedzenia kraju. Nową nazwą mają też posługiwać się przedsiębiorcy i organizacje biznesowe.

Zmiana nazwy kraju w języku angielskim podyktowana był złymi skojarzeniami z Holandią. Jak tłumaczył rząd tego kraju, przyjezdni kojarzyli ich państwo głównie z prostytucją i narkotykami, a z pewnością lepiej promować się używając rowerów, czystego powietrza, wiatraków, tulipanów czy smacznych wyrobów mleczarskich.

Holandia to Niderlandy. O co chodzi?

Kwestie związane z nazwami Holland i Nederland mają też swoje zaszłości historyczne. Jak możemy przeczytać choćby w Wikipedii:

Holandia jest to kraina historyczna i obszar w środkowo-zachodniej części współczesnego państwa Holandia. W języku niderlandzkim państwo to nosi nazwę Nederland, zaś nazwa Holland odnosi się do historycznie wyodrębnionej części kraju, która obecnie podzielona jest na dwie prowincje – Holandię Północną i Południową.

Holandia to Niderlandy, ale czy w języku polskim też?

Wiele osób zastanawia się czy zmiana nazwy Holandii wpłynie też na używanie innego określenia w języku polskim. Osoby te trzeba uspokoić, że choć teraz Holandia to Niderlandy, to określenie to obowiązuje jedynie w anglojęzycznej wersji i to dokumentów oficjalnych.

W języku polskim na Holandię nadal będzie można, a nawet z językowego punktu widzenia trzeba i z pewnością większość Polaków będzie mówiła Holandia. W samej Holandii też nic się nie zmieni, bo w języku holenderskim do tej pory po prostu używano określenia Nederlanden lub pełnej wersji Koninkrijk der Nederlanden, co tłumaczy się, jako Królestwo Niderlandów.

Uważać należy na pewno na lotniskach, gdzie zazwyczaj posługuje się językiem angielskim. Od teraz anglojęzyczne samoloty mogą latać nie do Holland, a właśnie do The Netherlands.

Ciekawostką są też nazwy Holandii w innych językach. Przykładowo Włosi mówią na ten kraj Regne dels Països Baixos, zaś Czesi i Chorwaci Nizozemsko. Dla nas, Polaków Królestwo Holandii pozostaje Holandią.

The Netherlands – co to za kraj?

Choć kraj zmienił nazwę jego atrakcje i walory turystyczne pozostały. Holandia to przecudowny kraj słynący głównie z wiatraków, tulipanów i rowerów. Zwłaszcza te ostatnie można tu zobaczyć na każdym kroku. Holendrzy faktycznie uwielbiają jazdę rowerem i jest to dla nich normalny środek transportu. W holenderskich miastach doskonale rozbudowane są sieci ścieżek rowerowych, a rowery często spotkamy zaparkowane tuż przed domami. Przy biurowcach, urzędach czy dworcach kolejowych, a także po prostu w centrach dużych i małych holenderskich miast znajdują się ogromne, czasami nawet wielopoziomowe parkingi dla rowerów.

Holandia ma dwie stolice. Konstytucyjną stolicą tego kraju jest Amsterdam, zaś administracyjną Haga. W Holandii panuje monarchia konstytucyjna, a na czele tego państwa stoi król – obecnie jest to Wilhelm Aleksander.

Holandia liczy ponad 17 mln mieszkańców, z których 78,3% to osoby narodowości holenderskiej. Na ulicach tego kraju można spotkać też wielu imigrantów zarówno z Europy, jak i innych kontynentów.

Ważną dla turystów informacją jest to, że w Holandii powszechne jest płacenie kartami płatniczymi Maestro i wiele punktów nawet gdy akceptuje karty płatnicze, to nie zapłacimy w nich kartami Visa czy Master Card. Obowiązującą tam walutą jest Euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *