Powszechnie występujące wady wzroku

Wady wzroku są powszechne w praktycznie każdym społeczeństwie świata. Niezależnie od zamożności i poziomu służby zdrowia, ludzie i tak zapadają na pewne schorzenia wzroku. Wynika to przede wszystkim z faktu iż żyjemy coraz dłużej i dlatego nasz wzrok zużywa się w znacznie większej ilości przypadków niż dawniej.

spis treści

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, czyli miopia to wada wzroku polegająca na tym, że dobrze widzimy przedmioty znajdujące się blisko nas, ale te, które są dalej zaczynają być rozmazane i niewyraźne. Okulistyka wyróżnia 3 stopnie zaawansowania krótkowzroczności. Co bardzo ważne wada ta może się pogłębiać z wiekiem i to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną częstych zmian soczewek czy też okularów. Od strony medycznej problem polega na tym, że nasza soczewka i rogówka są nieprawidłowo uwypuklone lub też posiadamy zbyt długą gałkę oczną. W tej sytuacji światło ogniskuje się przed siatkówką. Wada ta czasami pogłębia się również u kobiet w trakcie ciąży.

Dalekowzroczność

Drugą bardzo popularną wadą wzroku jest dalekowzroczność, czyli hipermetropia. To wada wzroku, w której pacjent źle widzi przedmioty znajdujące się blisko, ale te oddalone na pewien dystans stają się już wyraźniejsze. Zazwyczaj wada ta jest dziedziczona. Od technicznej strony wada ta polega na tym, że obraz pojawia się nie na siatkówce oka, a za nią. To powoduje również w niektórych przypadkach bóle głowy i pieczenie oczu w trakcie czytania. Szybka reakcja i leczenie u dzieci jest szczególnie ważne, bowiem nie leczona dalekowzroczność może powodować wady rozwojowe.

Astygmatyzm

To z kolei wada wzroku, która polega na widzeniu obrazu w postaci nieostrej, zamglonej, z rozmytymi konturami. Szczególny problem pojawia się w ciemności, gdy występują kontrastowe światła. Wada wzroku ta wynika z sytuacji, w której światło wpadające do naszego oka nie ulega załamaniu w jednakowy (prawidłowy) sposób. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy nasza rogówka nie jest prosta. Niezborność rogówkowa, bo tak również nazywa się astygmatyzm to wada wzroku stabilna, czyli nie pogłębiająca się z wiekiem, ale też nie ustępująca samoczynnie.

Korekcja wad wzroku i ich leczenie

Wszystkie wspomniane wady wzroku możemy dziś korygować i leczyć. Spektrum możliwości jest bardzo szerokie. To chociażby stosowane od wielu lat okulary korekcyjne, a także soczewki kontaktowe, które od kilku dekad podbijają serca użytkowników i użytkowniczek, dzięki rozwojowi w okulistyce i branży optycznej z ich pomocą może być korygowana niemal każda wada wzroku, a nowoczesne materiały minimalizują ryzyko infekcji.

Autor tekstu: https://coopervision.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *