Jakie orkiestry noszą mundury?

W Polsce umundurowanie jest wykorzystywane przez liczne grupy zawodowe. Stanowi ono istotną część garderoby między innymi strażaków, policjantów, przedstawicieli wojska i pracowników kolei. Mundury są także używane przez wybrane orkiestry. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, jakie są typy orkiestr w Polsce i które z nich wykorzystują mundury. Na koniec podpowiemy, kto jest odpowiedzialny za szycie mundurów dla orkiestr.

Jakie są typy orkiestr i które z nich noszą mundury?

Orkiestra to specyficzny zespół instrumentalny, który zazwyczaj liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu członków, a nawet ponad stu instrumentalistów. Na jej czele stoi osoba, która dba o zachowanie odpowiedniej synchronizacji całego zespołu, czyli dyrygent. W Polsce funkcjonuje obecnie kilka typów orkiestr – przy czym każda z nich ma swoje znaki rozpoznawcze, między innymi typowy dla niej ubiór służbowy. Aktualnie wyróżnia się takie zespoły orkiestrowe jak:

  • orkiestra kameralna,
  • orkiestra dęta,
  • orkiestra smyczkowa,
  • orkiestra symfoniczna.

Do licznych grup, które wykorzystują mundury, zalicza się między innymi orkiestry dęte. Jak można się domyślać, są to zespoły, które składają się przede wszystkim z osób grających na instrumentach dętych. W typowej klasyfikacji dzieli się je na orkiestry marszowe i koncertowe. Choć skład instrumentów, na których grają, może różnić się w zależności od danego zespołu, możliwe jest wskazanie na trzy podstawowe sekcje instrumentów wykorzystywanych przez takie grupy. Mowa o instrumentach dętych drewnianych, dętych blaszanych oraz perkusyjnych.

Kto zajmuje się szyciem mundurów dla orkiestr?

Szycie mundurów dla orkiestr dętych stanowi niemałe wyzwanie – o czym doskonale wiedzą między innymi przedstawiciele Fabryki Umundurowania Braci Kłoskowskich z Poznania. Właśnie dla tego zajmują się nim wyłącznie wybrane pracownie krawieckie. Mundur powinien oddawać powagę obowiązków, które są realizowane przez osobę go noszącą. W związku z tym niezwykle ważne jest to, jak został zaprojektowany, a następnie uszyty.

Sam krój to jednak nie wszystko. Mundury, również te, które są wykorzystywane przez orkiestry dęte, powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Przy czym dobrej klasy tkaniny to takie, które „oddychają” i perfekcyjnie układają się na różnych sylwetkach. Poza tym ich kolory nie wypłukują się po wielorazowym praniu. Pracownie krawieckie specjalizujące się w szyciu mundurów muszą dbać o to, by produkowane przez nich stroje były trwałe i jednocześnie wygodne dla osób, które mają z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *