Zwracaj uwagę na wagę porduktu i cenę za kilogram (litr)

Zapewne podczas zakupów spożywczych nie raz natknąłeś się, że w dużym opakowaniu było niewiele zakupionego produktu. Świetnym przykładem mogą być tu chipsy, które pakowane są w opakowania, które mogłyby pomieścić ich nawet trzy razy tyle. Po otwarciu opakowania okazuje się, że produktu jest niewiele a resztę miejsca w opakowaniu zajmowało powietrze, które uciekło zaraz po otwarciu paczki. Dziś postaram się zwrócić twoją uwagę na to czym należy się kierować by kupować świadomie.

Innym przykładem takich praktyk może być ryba np. śledź marynowany. Śledzie w słoikach układane są dookoła w środek producenci bardzo często wkładają cebulę, która jest dużo tańsza od ryby. Przy zakupie produktów tego typu warto zapoznać się z masami podanymi na etykiecie. Najczęściej widnieją tam dwie wartości: „masa produktu” zawierająca masę ryby, zalewy oraz cebuli i „masa ryby”, która prezentuje nam wartość zawartości „śledzia w śledziu”. Wiadomo, że jeżeli śledź jest w zalewie to masa ryby nie będzie równa masie całego produktu, jednak powinna stanowić jej znaczną część.

Masę produktu powinniśmy sprawdzać prawie zawsze. Wspomniane we wstępie chipsy są przykładem, że producenci pakują swoje produkty w większe opakowania po to aby sprawiały wrażenie, że jest ich więcej – zawsze sprawdzaj więc faktyczną wagę produktu, a nie sugeruj się wielkością opakowania.

Przy robieniu zakupów często napotykamy się na te same produkty dostępne w różnych ilościach. Zazwyczaj kojarzymy sobie, że większa paczka jest tańsza, jednak nie zawsze tak jest. Za przykład niech posłuży nam napój dostępny w opakowaniach: puszka 0,33l (2 zł), butelka 0,5l (3 zł) oraz butelka 2l (6 zł). Wiele sklepów wielkopowierzchniowych na metkach obok ceny za opakowanie umieszcza cenę za litr i w tym przypadku za litr napoju zapłacimy w zależności od opakowania kolejno 6,06 zł, 6 zł i 3 zł. Akurat w tym przypadku twierdzenie o tym, że kupno większego opakowania opłaca się bardziej sprawdziło się. Bierzemy kolejny produkt jakim jest herbata w torebkach 25 szt. (4 zł), 50 szt. (6 zł) oraz 90 szt. (11 zł). W tym przypadku najbardziej opłaca się kupić opakowanie średnie, gdyż cena za 1 torebkę jest niższa niż w przypadku pozostałych opakowań.

Myślę, że przytoczone w tym artykule porady pomogą Wam na zaoszczędzenie pieniędzy podczas codziennych zakupów i pamiętajcie, że sprawa nie dotyczy tylko śledzi, chipsów i herbaty, ale każdego innego pakowanego produktu. Zawsze sugeruj się ceną a kilogram, litr, sztukę a nie wielkością opakowania czy masą!