Wyprowadzanie psa na spacer – to pojęcie znane wszystkim posiadaczom psów. Czynność bardzo przyjemna, choć przez niektórych uważana za obowiązek. Dziś słówko o tym po co chodzimy z psem na spacer i jak często powinniśmy to robić.
Jak już pisałem jakiś czas temu posiadanie psa wiąże się z wieloma przyjemnościami, ale wymaga też ogromnej obowiązkowości. Jednym z podstawowych obowiązków właściciela psa są codzienne spacery. Te mają przede wszystkim na celu załatwienie psich potrzeb fizjologicznych ale nie tylko. Spacer dla psa jest także przyjemnością i koniecznością do zachowania sprawności i wigoru.
Dla wielu osób zastanawiających się nad kupnem/adopcją psa barierą nie do przeskoczenia bywa konieczność wyprowadzania pupila na regularne spacery. Wielu młodych „psiarzy” zastanawia się ile razy dziennie w celach fizjologicznych pies musi chodzić na spacer? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zadaj sobie pytanie ile razy dziennie Ty musisz chodzić do toalety? Tak samo jak w przypadku człowieka ilość spacerów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb psa.
Na spacery znacznie częściej trzeba wychodzić ze szczeniakami. Te dopiero „uczące się czystości” muszą wiedzieć, że jeśli chce się „siku” trzeba poprosić i pójść na dwór, a nie załatwiać się na dywan. Szczeniaczki muszą się nauczyć załatwiania potrzeb na dworze dlatego ilość spacerów w ich przypadku jest znacznie większa niż w przypadku psów starszych. Szczeniaka „wystawiać na siku” radziłbym jak najczęściej. Częściej nawet niż co półtorej godziny. Gdy ten zrozumie, ze załatwiać się trzeba na dworze z czasem nauczy się prosić o spacer – oczywiście bez ociągania się należy prośbę zrealizować.
W przypadku psów dorosłych potocznie uważa się, że wystarczą 4 spacery dziennie. Nie można jednak ściśle trzymać się tej reguły. Jeśli pies będzie nauczony, że „na siku” wychodzi się na dwór może dopominać się spaceru poza wyznaczonymi godzinami – oczywiście wtedy należy bezzwłocznie psiaka wyprowadzić! Wracając jednak do harmonogramu i 4 spacerów dziennie. Konieczne jest wyprowadzenia psa wieczorem, przed snem oraz rano tuż po obudzeniu się. Dwa pozostałe razy „wykorzystujemy” w trakcie dnia.
Niestety czasami są sytuacje w których regularność nie może być zachowana. Gdy wiemy, że przez najbliższych kilka godzin nie będziemy mogli psa wyprowadzić bo np. wychodzimy do pracy zróbmy to tuż przed wyjściem i zaraz po powrocie. Jeśli mieszkasz sam i musisz zostawiać psa samego w domu na kilka godzin, postaraj się zapewnić mu bliską osobę, która będzie mogła wyjść z psem na spacer (może to być zaufany sąsiad).
Zaleca się także żeby jeden ze spacerów był dłuższy. Nie ma norm mówiących, że spacer krótki powinien trwać 15 minut, a długi godzinę. Chodzi o to, że pies podczas spacerów nie tylko powinien załatwiać potrzeby fizjologiczne, ale także mieć zapewnioną dawkę wysiłku fizycznego. Młode psy (po procesie szczepień – mające już odporność na choroby) podczas spacerów powinny mieć jak najwięcej kontaktu z innymi psami. Ten dobrze wpływa na socjalizację psa. Jeśli młody pies będzie miał kontakt z różnymi psami (dużymi i małymi) istnieje większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będzie agresywny do psów, ani nie będzie się też ich nadmiernie bał.
Podczas długiego spaceru zapewnij psu coś więcej niż „dreptanie”. Oczywiście w granicach rozsądku. Wiadomo, że mały pies nie będzie biegał kilku kilometrów. Ale truchcik z psem średniej wielkości to nie jest zły pomysł. Pamiętaj też o tym, że pies podobnie jak człowiek podczas wysiłku się odwadnia. Zabierając psa na jogging zabierz też „miskę z wodą”.
Tak wiec, życzę miłych spacerów ze swoimi czworonogami!
OD NIEDAWNA MAM NOWEGO SĄSIADA, KTÓRY MA PSA RASY YORK I WYDAJE MI SIĘ, ŻE NIE WYPROWADZA GO W OGÓLE NA SPACERY. CZY TO MOŻLIWE, ŻE NAUCZYŁ GO ZAŁATWIAĆ SWOJE POTRZEBY DO KUWETY? CZY POWINIENEM MOŻE KOMUŚ ZGŁOSIĆ TEN FAKT?