Czy można iść na emeryturę w czerwcu? Zmiany od 2020 roku!

Przejście na emeryturę w czerwcu to od lat temat elektryzujący osoby zamierzające zakończyć swoją karierę zawodową. Wiele osób było przekonanych, że nie warto iść na emeryturę w czerwcu i miało rację. Potwierdzały to też wypowiedzi samych pracowników ZUS-u. Od 2020 roku rząd zmienił jednak zasady i od teraz przejście na emeryturę w czerwcu, jest tak samo opłacalne, jak w maju.

Przechodzenie na emeryturę to często długo wyczekiwany moment. Wiele osób nie może się doczekać chwili, w której nie będzie musiała już chodzić do pracy, a na utrzymanie dostanie pieniądze z funduszu, na który odkładało się przez całe dotychczasowe życie.

Emerytura w czerwcu - czy to dobry pomysł

Przechodząc na emeryturę warto jednak znać wszelkie formalności, które pozwolą uzyskać nam jak najwyższe świadczenie emerytalne. Z niekorzystnymi przelicznikami do tej pory musieli liczyć się emeryci, którzy kończyli pracę w czerwcu. Wiele osób alarmowało, że nie warto iść na emeryturę w czerwcu i miało 100-procentową rację. Teraz jednak sytuacja się zmienia.

spis treści

Czy w czerwcu można przejść na emeryturę?

Jeżeli osoba nabyła uprawnienia do przejścia na emeryturę, może zrobić to w każdym momencie. Nie ma żadnych przeciwwskazań by przejść na emeryturę w czerwcu, jednak eksperci radzą, by w takim przypadku zaczekać miesiąc, bo może to wpłynąć na wysokość naszych przyszłych świadczeń.

Dlaczego nie powinno się iść na emeryturę w czerwcu?

O tym, że nie warto iść na emeryturę w czerwcu przekonywali nie tylko niezależni doradcy podatkowi, ale i część pracowników ZUS. Osoby składające wniosek o przejście na emeryturę właśnie w tym miesiącu mówiły, że często były zachęcane przez urzędników do późniejszego przejścia na emeryturę co miało być dla nich bardziej korzystne.

Także na stronach rządowych mogliśmy przeczytać, że przejście na emeryturę w czerwcu wiąże się z mniejszym świadczeniem. Problem polegał na tym, że emerytury przyznawane w tym miesiącu – wypadającym w środku roku – podlegały jedynie waloryzacji rocznej, zaś emerytury przyznawane w innych miesiącach były dodatkowo waloryzowane kwartalnie.

Od 2020 roku bez obaw można iść na emeryturę w czerwcu

Od czerwca 2020 roku znana w Polsce od lat sytuacja w końcu się zmieni i emeryci, którzy zdecydują się iść na emeryturę w czerwcu, w końcu nie będą stratni.

Czy warto iść na emeryturę w czerwcu?

Przyjęta w ostatnim czasie tzw. Tarcza 3.0 uregulowała sytuację z czerwcowymi emeryturami. ZUS poinformował, że na mocy nowych przepisów wysokość świadczeń osób przechodzących na emeryturę w czerwcu, będzie liczona na zasadzie takiej, jaka obowiązywała w maju tzn. osoby te załapią się także na waloryzację kwartalną.

Jak dowiadujemy się w Zakładzie Usług Społecznych, w skrajnych przypadkach pozwoli to nawet na zaoszczędzenie 300 złotych miesięcznie. Jednocześnie ZUS zachęca do jak najpóźniejszego przechodzenia na emeryturę, bo każdy przepracowany miesiąc zwiększa nasze przyszłe świadczenie emerytalne.

Czy dłuższa praca mimo nabycia świadczeń emerytalnych się nam opłaca? Musimy sobie sami to skalkulować. Najważniejsze jest teraz to, że od 2020 roku bez obaw można przechodzić na emeryturę w każdym miesiącu, także w czerwcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *