Zużycie prądu dla singla. Jak oszacować roczne zużycie energii w nowym mieszkaniu?

Planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania i zastanawiasz się, jakie będzie Twoje roczne zużycie prądu? W artykule przybliżymy, jak oszacować zużycie energii elektrycznej dla singla, uwzględniając standardowe urządzenia gospodarstwa domowego oraz codzienne nawyki. Dowiesz się, dlaczego warto dokonać takiej kalkulacji przed złożeniem wniosku o przyłączenie prądu, a także poznasz praktyczne wskazówki dla osób żyjących samotnie.

spis treści

Dlaczego oszacowanie zużycia prądu dla singla jest ważne?

Dla singla, który zamieszkuje niewielkie (ok. 45-50 metrowe) mieszkanie, precyzyjne oszacowanie zużycia energii może pomóc w:

  • Wyborze najkorzystniejszej taryfy energetycznej,
  • Uniknięciu niespodziewanych kosztów,
  • Optymalizacji codziennego zużycia energii,
  • Przygotowaniu odpowiednich dokumentów przy wniosku o przyłączenie prądu.

W praktyce, operatorzy sieci, tacy jak Tauron, wymagają podania szacunkowego zużycia energii, aby ustalić odpowiednią moc przyłączeniową i zaproponować korzystne warunki umowy.

Jak oszacować roczne zużycie energii elektrycznej?

Przykładowe oszacowanie zużycia prądu dla singla w mieszkaniu o powierzchni 45 m², wyposażonym w podstawowe urządzenia, może wyglądać następująco:

  • Lodówka: 250 kWh rocznie
  • Kuchenka indukcyjna: 300 kWh rocznie
  • Piekarnik elektryczny: 150 kWh rocznie
  • Mikrofalówka: 80 kWh rocznie
  • Zmywarka: 200 kWh rocznie
  • Pralka: 150 kWh rocznie
  • Telewizor: 100 kWh rocznie
  • Czajnik elektryczny: 100 kWh rocznie
  • Laptop (praca przez 8 godzin dziennie): 150 kWh rocznie

Łącznie daje to około 1480 kWh rocznie. Średnio można przyjąć, że miesięczne zużycie wyniesie około 123 kWh. Aby mieć zapas na ewentualne dodatkowe urządzenia lub nieprzewidziane zużycie, warto zaokrąglić wynik i podać wartość rzędu 150 kWh miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że faktycznie zużycie będzie zależeć od wielu czynników. Jeżeli wybierzemy sprzęty AGD wyższych klas (np. A lub B), nasze rachunki mogą być wyraźnie niższe niż gdy nasze mieszkanie będzie wyposażone w sprzęt gorszych klas (np. E). Liczą się także nawyki. Jeżeli więcej odgrzewamy w mikrofalówce niż na kuchence indukcyjnej, zaoszczędzimy prąd.

Dlatego wspomniane wyżej zużycie 150 kWh należy uznawać za wartość szacunkową. W praktyce wielu singli, którzy często przebywają poza domem ma rachunki nawet grubo poniżej 100 kWh miesięcznie. Jeżeli lubimy częściej gotować, oglądamy dużo telewizji (zwłaszcza na bardzo dużych ekranach – ponad 65 cali) lubimy grać na mocniejszych komputerach, należy liczyć się z rachunkami, które mogą przekroczyć nawet 200 kWh miesięcznie.

Które urządzenie zużywa najwięcej prądu – na co zwrócić uwagę?

  • Lodówka: Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Nowoczesne modele są energooszczędne, jednak warto sprawdzić etykietę energetyczną, aby oszacować rzeczywiste zużycie.
  • Kuchenka indukcyjna i piekarnik: Choć używane sporadycznie, mają znaczący wpływ na roczne zużycie energii. Gotowanie 2-3 razy w tygodniu oraz sporadyczne korzystanie z piekarnika sprawia, że zużycie tych urządzeń można oszacować na kilkaset kWh rocznie.
  • Mikrofalówka: Jest to praktyczne urządzenie do odgrzewania gotowych dań. Choć moc urządzenia jest stosunkowo niska, regularne użytkowanie wpływa na zużycie energii. Warto jednak zaznaczyć, że podgrzewanie w mikrofali jest bardziej energooszczędne niż na kuchence indukcyjnej.
  • Zmywarka i pralka: Nowoczesne modele często posiadają programy oszczędne. Ich roczne zużycie energii można oszacować, biorąc pod uwagę średnią liczbę cykli tygodniowo. Warto zainteresować się programem eco w zmywarce oraz programami prania w niskich temperaturach w pralce.
  • Telewizor i czajnik elektryczny: Telewizor, używany codziennie, oraz czajnik, który często gotuje wodę, również mają swój wkład w sumaryczne zużycie energii.
  • Laptop: Praca na laptopie przez około 8 godzin dziennie wpływa na roczne zużycie, choć urządzenie to charakteryzuje się niskim poborem mocy w porównaniu do innych sprzętów RTV czy AGD.

Ile prądu zużywa się na światło?

W naszych rozważaniach praktycznie pominęliśmy energię elektryczną poświęcaną na oświetlenie mieszkania. W przypadku niewielkiego lokum i użytkowania nowoczesnych żarówek LED, koszt prądu do zasilenia oświetlenia małego mieszkania jest niewielki. To urządzenia RTV i AGD odpowiadają w największym stopniu za zużycie prądu. Miesięczny koszt korzystania z oświetlenia sufitowego oraz lamp stojących, to kilka kWh w comiesięcznym rachunku. Choć gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym nas nie ma jest dobrym nawykiem, na samym gaszeniu świateł nie wypracujemy większych oszczędności na rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *