Sklepy w czasie koronawirusa. Jakie zmiany od kwietnia 2020 dla klientów sklepów, banków, poczty i marketów budowlanych?

Od kwietnia 2020 zaczną obowiązywać nowe ograniczenia w związku z koronawirusem ustalone przez rząd. Dotyczą one m.in. wyjść do sklepów. Sprawdź, jak można będzie zrobić zakupy po zaostrzeniu przepisów dotyczących koronawirusa.

Wśród nowych wytycznych dotyczących robienia zakupów znalazły się m.in.:

  • obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach – wszystkie sklepy mają czas na dostosowanie się do tego przepisu do 2 kwietnia,
  • wprowadzenie specjalnych godzin, w których zakupy będą mogli robić tylko seniorzy.

spis treści

Koronawirus w sklepach. Kiedy zakupy dla seniorów 65+?

Osoby, które ukończą 65 rok życia w związku z nowymi przepisami dotyczącymi zakupów w trakcie epidemii koronawirusa w Polsce, mogą korzystać ze specjalnych godzin otwarcia. W tych godzinach nie będą ze sklepów mogły korzystać osoby młodsze niż 65-letnie.

  • Specjalne godziny do robienia zakupów przez seniorów w Polsce to: 10:00 – 12:00

W tych godzinach we wszystkich sklepach w Polsce i punktach usługowych nie będą mogły być obsługiwane osoby młodsze. Ta specjalna regulacja daje przywilej seniorom, którzy są w grupie największego ryzyka powikłań związanych z zakażeniem koronawirusem COVID-19.

Wiele sklepów w związku z epidemią już wcześniej wprowadzało przywileje dla osób starszych, a także apelowało o przepuszczanie seniorów w kolejce. Teraz w związku z epidemią koronawirusa seniorzy będą mogli robić zakupy w godzinach 10:00 – 12:00 i nie będą im wtedy mogły w sklepach towarzyszyć młodsze osoby.

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Ile osób może być w sklepie?

Od 1 kwietnia 2020 w związku z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd ograniczeniu będzie podlegała liczba klientów, którzy będą mogli przebywać jednocześnie w sklepie.

Nowy limit klientów w sklepach to: 3 osoby na kasę lub stanowisko płacenia

Oznacza to, że jeżeli w małym sklepie jest tylko jedna kasa, w takim lokalu będą mogły jednocześnie robić zakupy tylko 3 osoby. Jeżeli w sklepie np. Żabce klienci mają do dyspozycji dwa stanowiska do płacenia (2 kasy) to w takim sklepie jednocześnie będzie mogło znajdować się 6 osób robiących zakupy.

W hipermarketach, gdzie kas jest kilkadziesiąt, na hali sprzedaży będzie mogło przebywać 3 razy więcej klientów niż urządzeń do płacenia. Przykładowo, jeśli w linii kas marketu dostępnych jest 50 stanowisk do płacenia, w w sklepie jednocześnie zakupy będzie mogło robić 150 osób.

Co ważne liczba klientów w sklepie odnosi się do ogólnej liczby kas, a nie do liczby aktualnie otwartych kas.

Koronawirus w Polsce. Ile osób może być w banku i na poczcie?

Podobne zasady, jak w sklepach w trakcie epidemii koronawirusa będą obowiązywać w bankach. Jeżeli w placówce jest jedno okienko to jednocześnie na terenie banku mogą przebywać 3 osoby. Jeżeli okienek bankowych jest na przykład 5 to w budynku banku będzie mogło przebywać 15 klientów.

Bardziej restrykcyjne zasady będą obowiązywać na poczcie. Warto wziąć to pod uwagę na przykład, gdy wybieramy się na pocztę odebrać awizo. W związku z epidemią koronawirusa w placówkach Poczty Polskiej będzie mogła przebywać tylko dwóch klientów na okienko. Oznacza to, że jeżeli w oddziale poczty mamy 2 okienka, na pocztę mogą wejść tylko 4 osoby.

Pozostałe urzędy i instytucje publiczne z uwagi na możliwość zakażenia koronawirusem zarówno urzędników i petentów, jak najwięcej swoich obowiązków mają wykonywać zdalnie.

Wyjątkiem będą jedynie niezbędne czynności urzędowe, których nie da się zrealizować na odległość.

Targowiska w czasie epidemii koronawirusa. Jak działają?

W związku z epidemią koronawirusa od 1 kwietnia 2020 zmienia się także zasada obsługi na targowiskach. Przy jednym straganie (punkcie handlowym) będą mogły jednorazowo przebywać maksymalnie 3 osoby. Na całym targowisku nie będzie mogła przebywać większa liczba klientów niż trzykrotność liczby punktów handlowych (straganów).

Epidemia koronawirusa 2020. Czy w kwietniu zamknięte są sklepy budowlane?

Przepisy wchodzące w życie od 1 kwietnia 2020 w związku z koronawirusem przewidują też ograniczenia i nowe obowiązki dla sklepów budowlanych. Nie będą one jednak zamknięte przez cały tydzień.

Rozporządzenie mówi wyraźnie, że markety budowlany i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane mają być zamknięte w weekendy. Oznacza to, że w soboty i niedziele w związku z epidemią koronawirusa zamknięte będą sklepy typu Castorama, OBI, Leroy Merlin, nawet jeżeli znajdują się poza galeriami handlowymi.

Koronawirus zamknie sklepy?

W pozostałe dni sklepy te będą czynne, jednak będą w nich obowiązywać zasady dotyczące m.in. robienia zakupów w rękawiczkach czy godzi otwarcia dla seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *