Czy zakupy z AliExpress przyjdą jeszcze przed wigilią? O kupowaniu prezentów z Chin [GRUDZIEŃ 2020]

Czy kupienie prezentów pod choinkę z AliExpress to dobry pomysł? Tak, o ile pomyślimy o tym dużo wcześniej. Czy zakupy z AliExpress zrobione na początku grudnia przyjdą jeszcze przed wigilią? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Kupowanie prezentów pod choinkę to nie lada przyjemność, a kupowanie wysyłkowe to okazja na skorzystanie z promocji, większy wybór i wygoda. Niestety decydując się na kupno prezentów na Boże Narodzenie przez Internet musimy brać pod uwagę fakt, że przesyłka taka musi zostać zapakowana przez sprzedawcę, nadana, dostarczona do punktu lub przez listonosza. Przełom listopada i grudnia to w logistyce okres wzmożonej pracy i choć firmy spedycyjne często decydują się na zatrudnienie dodatkowych pracowników, to oni też czasami nie wyrabiają z mnogością paczek.

Sprawa komplikuje się, gdy decydujemy się na zakupy za granicą, a szczególnie na innym kontynencie. Czy zamawiają teraz prezenty na AliExpress jest szansa, że przesyłki przyjdą jeszcze przed wigilią – o tym właśnie w dzisiejszym artykule o zakupach z Chin przed świętami.

spis treści

Czy kupować prezenty pod choinkę na AliExpress?

Jeżeli znajdziemy coś ciekawego, w dobrej cenie – to czemu nie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że większość paczek z AliExpress jest wysyłanych bezpośrednio z Chin, a na ich transport trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Robiąc zakupy na AliExpress, trzeba pamiętać nie tylko o długim czasie wysyłki, ale też i konsekwencjami zakupów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży. W takim przypadku, by skorzystać z gwarancji będziemy musieli na własny koszt odesłać przedmiot do Chin. O ile w ogóle uda się wyegzekwować gwarancję od sprzedawcy, który jest oddalony od nas kilkatysięcy kilometrów i to w kraju o innych przepisach niż nasze.

Czy zakupy z AliExpress przyjdą jeszcze przed wigilią?

Czy robiąc zakupy pod koniec listopada albo na początku grudnia 2020 mamy szansę na to, że zakupy z AliExpress przyjdą jeszcze przed wigilią? To trochę loteria.

O ile paczka zostanie wysłana w jakiś w miarę szybki sposób np. Aliexpress Standard Shipping zarówno Pocztexem, jak i do paczkomatu (nie każdy sprzedawca ma taką opcję), to szansa jest. Piszę o szansie, nie gwarancji. Bo choć paczki, których numer zaczyna się od 0045, często docierają z Chin do Polski nawet w kilkanaście dni, to gwarancji na to, że paczka z Ali gdzieś nie utknie, nigdy nie mamy.

Paczka z Aliexpress przed wigilią 2020
Szansą na szybszą przesyłkę jest zamówienie zakupów z AliExpress do paczkomatu, jednak wtedy też nie będziemy mieli gwarancji dostarczenia przed wigilią

Co ważne w Polsce, jak i w Chinach mamy ostatnio sezon wyprzedaży: Święto Singla (11 listopada), Black Friday, Cyber Monady – te wydarzenia sprawiają, że ruch w handlu także tym na AliExpress rośnie, rośnie więc też liczba paczek do odprawienia i dostarczenia, przez co mogą być przestoje na poczcie i w firmach transportowych, a nasza przesyłka z prezentami pod choinkę zamiast być szybko dostarczona, będzie musiała poczekać na wolne moce przerobowe listonosza na poczcie.

Zakupy na AliExpress w grudniu. Kiedy przyjdą?

Będąc realistą i chcąc mieć pewność, że będziemy mieli, co włożyć pod choinkę, radzę nie robić zakupów na AliExpress nawet w pierwsze dni grudnia. Na dostarczenie przesyłki przed wigilią możemy liczyć w takim przypadku jedynie gdy dostawa jest realizowana z magazynu w Polsce, albo innym europejskim kraju. Jeżeli przesyłka idzie bezpośrednio z Chin to kupując nawet z „szybszą” dostawą, nie będziemy mieli gwarancje, że paczka trafi do nas przed wigilią.

Jeżeli załapiemy się na bezpłatną, tańszą przesyłkę typu Cainiao Super Economy Global, czyli z trackinkiem zaczynającym się od PL000… to raczej powinniśmy pozbyć się nadziei na to, że zamówiony w grudniu, czy pod koniec listopada prezent dobrze przed wigilią. Ratunkiem dla takiej paczki może być połączenie przesyłek z AliExpress, ale jest to też proces mocno uznaniowy i nawet składają jedno zamówienie nie mamy gwarancji, że paczki zostaną połączone.

Paczka utknęła w Liege. Jest opóźnienie paczek w Belgii

Kupujący na AliExpress w listopadzie 2020 skarzą się, że od pewnego czasu sporo przesyłek z Chin idących przez Belgię korkuje się w Liege. Wiele osób, śledzących paczki z AliExpress, przez długi czas mają w trackingach niezmienny status:

  • Nadejście przesyłki do kraju tranzytowego
  • Belgia – Odprawa przesyłki rozpoczęta (import) (Ten status nie oznacza naliczenia dodatkowych opłat!)
  • Belgia – Odprawa przesyłki zakończona pomyślnie (import) (Ten status nie oznacza naliczenia dodatkowych opłat!)

I dalej długo, długo nic. Niestety problem ten powtarza się u osób zamawiających towary do Polski w różnym czasie i nie ma specjalnej reguły, jak długo paczka z AliExpress będzie leżała w Belgii. Sam mam kilka przesyłek zamówionych w ostatnim czasie, które idą przez Belgię. W niektórych przypadkach na terminalu w Liege paczka leżała jeden dzień, a w innym leży już dwa tygodnie i ciągle nie rusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *