Któż z Was wyobraża sobie dziś życie bez telefonu komórkowego? Niestety to udogodnienie, albo już nawet ten standard bardzo często pociąga za sobą konieczność uwzględnienia dodatkowych opłat. Teraz gdy mamy możliwość przenoszenia numerów telefonów od jednego do drugiego operatora warto sobie zadać pytanie czy nie płacimy zbyt dużo i czy nie warto zmienić operatora i tu pojawia się kolejne pytanie, na jakiego?
Niestety znów Was nieco zasmucę. Jakiś czas temu starałem się odpowiedzieć na pytanie abonament czy karta, tym razem odpowiedź będzie identyczna: „to zależy”. Przede wszystkim zależy od tego z jakich funkcji telefonii komórkowej korzystasz. W dzisiejszych czasach telefony komórkowe to nie tylko słuchawki do dzwonienia. Te małe urządzenia pełnią nam już funkcję mobilnych biur. Pozwalają wysyłać wiadomości, przeglądać strony internetowy czy umilać nam czas różnego rodzaju grami.
Poszukiwania „prawie idealnego” operatora telefonii komórkowej musisz rozpocząć od ustalenia czego właściwie oczekujesz. Aktualnie trzema głównymi pytaniami na jakie musisz sobie odpowiedzieć są:
- Jak dużo rozmawiasz?
- Jak dużo wysyłasz sms-ów?
- Czy korzystasz z internetu w telefonie? Jeśli tak to jak często?
Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne gdyż ludzie są różni. Jeden wysyła codziennie setki sms-ów, a ktoś inny smsuje bardzo rzadko wybierając długie rozmowy. Są też tacy, którzy lubią sobie poserfować w internecie na telefonie, a rozmowy telefoniczne wykonują szybko i krótko.
Jak widzicie każdy z nas jest inny i pełne powagi wypowiedzi „znawców tematu”, że najlepsza siecią jest Plus, a najgorszą Era czy na odwrót po prostu mnie śmieszą. Uśmiech na mojej twarzy wywołują też ludzie, który nie znając oferty wybierają sieć bo ta jest modna – jakiś czas temu taka moda panowała na Simplusa, później Heyah. Teraz mam wrażenie, że zaczyna się szaleństwo na punkcie Playa.
Na naszym, polskim rynku w tym momencie mamy czterech głównych graczy czyli Orange, Plusa, Erę i Play. Są to operatorzy fizyczni posiadający własną infrastrukturę (nadajniki). Obok nich jak grzyby po deszczu wyrastają operatorzy wirtualni (czasami określani jako MVNO). Ci drudzy to najczęściej firmy zajmujące się w rzeczywistości czymś innym, a usługi telekomunikacyjne oferujące jako dodatkową usługę. Operatorzy wirtualni korzystają z nadajników czterech wcześniej wymienionych „gigantów”, więc nie powinniśmy się martwić o to, że wybierając małą nieznaną sieć nie będziemy mieć zasięgu.
Jak już wspomniałem oferty operatorów wirtualnych bardzo często skierowane są do stałych klientów sieci na co dzień nie zajmujących się świadczeniem usług telekomunikacyjnych. Swoją ofertę komórkową mają m.in. supermarkety Carrefour, dyskonty Biedronka, mBank, Gadu-Gadu czy też operatorzy telewizji kablowych. Oferty te są zazwyczaj skierowane do klientów tych sieci handlowych czy usługowych. Nie jest jednak powiedziane, że oferta wirtualnego operatora nie okaże się być tą idealną dla Ciebie.
Wybierając operatora sieci komórkowej warto też kierować się obecnością zasięgu w miejscach w których często przebywamy. I nie chodzi tu o sprawdzanie czy operator ma 99% pokrycie kraju czy 93%, ani porównywanie „plamek” na orientacyjnych mapach zasięgu. Mieszkańcy dużych miast raczej nie powinni mieć z tym problemów, w miastach wszyscy operatorzy mają dość dobre pokrycie, nieco gorzej może być na peryferiach i w mniejszych miejscowościach. Najlepiej sprawdzić samemu jak dany operator wypada na naszym terenie. Jest to dość trudne, ale pomocni mogą okazać się znajomi. Warto spytać znajomych czy u obecnego operatora nie mają problemów z zasięgiem.
Szukając oferty idealnej możecie udać się do salonu lub skontaktować się z informacją telefoniczną. To nic nie kosztuje, a będziecie mieć gwarancję, że nie przeoczyliście żadnej z ofert. Pamiętajcie wtedy, żeby przedstawić konsultantowi swoje wymagania w których należy określić ile miesięcznie wykonujemy rozmów, jak dużo smsujemy, czy chcemy korzystać z internetu oraz czy chcemy otrzymać telefon za złotówkę czy mamy swój aparat.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Poszukując operatora „prawie idealnego” dokładnie czytaj cenniki i regulaminy. Niektóre oferty tylko z pozoru wyglądają atrakcyjnie, jak się wczyta w „biurokratyczny bełkot” okazuje się, że są tam ukryte różnego rodzaju opłaty dodatkowe, które mogą okazać się niezbyt przyjemną niespodzianką.
Czasami też warto wybrać operatora, który jest najpopularniejszy wśród osób do których dzwonimy najczęściej. Wielu operatorów oferuje tańsze rozmowy wewnątrz tej samej siebie, jednak nie jest to reguła i tym akapitem nie trzeba aż tak się sugerować.
Wybierając nowego operatora telefonii komórkowej zachowajcie rozsądek i kierujcie się tym co będzie wam potrzebne, a nie moda czy chwytami reklamowymi. Uważajcie też na różnego rodzaju kruczki, nie dajcie sobie „wcisnąć kitu” ani dodatkowych minut za które będziecie musieli dodatkowo zapłacić. W rozmowach z konsultantami bądźcie stanowczy i upierajcie się przy swoim a na pewno znajdziecie ofertę, która pozwoli wam zaoszczędzić trochę pieniędzy.