Jak długo ważne jest awizo na przesyłkę z Aliexpress?

Listonosz nie przyniósł mi zamówienia z Chin. Mimo, że nie był to list polecony dostałem awizo na przesyłkę z Aliexpress. W takim przypadku nie ma rady – trzeba udać się na pocztę. Wiele osób zastanawia się, jednak czy trzeba robić to od razu, czy można bez pośpiechu wybrać się na pocztę w wolnej chwili. Sprawdzamy, jak długo ważne jest awizo na przesyłkę nierejestrowaną.

Kupowanie na Aliexpressie czyli chińskim odpowiedniku naszego Allegro bije rekordy popularności. Po tym, jak chińscy sprzedawcy uporali się z koronariuwsem do Polski znów ruszyły transporty z zamówionymi przedmiotami. Niestety mimo pandemii koronariusa w Polsce i zaleceń rządu, by zostać w domach, nie wszystkie tego typu przesyłki zostaną nam dostarczone do domu. Mimo tego, możemy spodziewać, że dostaniemy awizo na przesyłkę z Aliexpress i będziemy musieli sami pójść po nasze zamówienie na pocztę.

spis treści

Awizo na przesyłkę z Aliexpress. Dlaczego listonosz nie przyniósł do domu?

Jeżeli dostałeś awizo na przesyłkę z Aliexpress, a zamawiałeś drobny przedmiot, taki jak zazwyczaj jest dostarczany wprost do skrzynki pocztowej (tak realizowana jest większość przesyłek z Aliexpress, których wartość nie przekracza 5$) to na druku awizo zostawionym przez listonosza w twojej skrzynce najpewniej zaznaczony jest kwadracik:

przesyłka nierejestrowana, której kształt lub wymiar nie pozwalają na włożenie do skrzynki oddawczej

Awizo na przesyłkę z Aliexpress. Jak długo można odebrać?

Awizo na taką przesyłkę jest czymś normalnym i niestety w ostatnim czasie coraz częściej praktykowane, nawet jeżeli jesteśmy w domu. Jeszcze kilka lat temu listonosze niewymiarowy listy nierejestrowane (tak najczęściej wysyła się drobne zakupy z Aliexpress) przynosili wprost do domu. Niestety od jakiegoś czasu powszechną praktyką stało się wystawianie świstków „awizo” i wrzucanie ich do skrzynki bez upewnienia się, czy adresat jest w domu.

Dzieje się tak ze względu na to, że listonosze nie chcą nosić przy sobie dużych paczek, które sprzedawcy nadają, jako listy i po odbiór coraz większej liczby przesyłek sami musimy pofatygować się na pocztę.

Awizo elektroniczne, a przesyłka z Aliexpress

Niestety w przypadku przesyłek nierejestrowanych z Aliexpress nie możemy liczyć na elektroniczne awizo. Poczta Polska umożliwiła swoim klientom zgłoszenie chęci otrzymywania elektronicznych powiadomień o listach poleconych i paczkach pozostawionych w oddziałach Poczty Polskiej, podczas gdy listonosz nie zastał nas w domu i taką przesyłkę awizował.

E-awizo Poczty Polskiej nie działa jednak w przypadku sporej ilości przesyłek z Chin, które są przesyłkami nierejestrowanymi. Nawet jeżeli złożyliśmy dyspozycję, że chcemy otrzymywać awizo przez SMS czy e-mail, w przypadku awizowania przesyłki nierejestrowanej dostaniemy tylko tradycyjne papierowe awizo, wrzucone do skrzynki pocztowej.

Co ciekawe na obecnych drukach awizo najczęściej mamy tylko podane miejsce i datę od kiedy można odebrać przesyłkę. Nie zauważyłem tu terminu mówiącego o tym, jak długo można realizować awizo.

Przesyłka z Aliexpress musi zmieścić się w skrzynce. Inaczej listonosz zostawi awizo
Jeżeli przesyłka z Aliexpress wysłana jako list nierejestrowany nie zmieści się przez otwór w skrzynce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że listonosz przyniesie nam awizo i po odbiór będziemy musieli sami pójść na pocztę.

Poczta Polska. Jak długo ważne jest awizo na przesyłkę nierejestrowaną?

Na całe szczęście awizo na przesyłkę nierejestrowaną jest ważne tyle samo, co na list poleconych. Poczta Polska informuje, że odbiór przesyłki przechowywanej w oddziale pocztowej (awizowanej) możliwy jest aż przez 14 dni.

  • Po otrzymaniu awizo opisanego na druku jako „zawiadomienie” mamy 7 dni na udanie się na pocztę i odbiór przesyłki.
  • Jeżeli nie odbierzemy awizowanej przesyłki z Aliexpress czy innego listu w ciągu tygodnia, listonosz powinien przynieść nam do domu „powtórne zawiadomienie”. To ostatnia informacja o tym, że na poczcie czeka na nas przesyłka i mamy jeszcze kolejnie 7 dni na jej odbiór.

Jak przedłużyć awizo na poczcie?

Poczta Polska od jakiegoś czasu umożliwia też przedłużenie okresu awizowania o kolejne nawet 14 dni. Jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania pierwszego zawiadomienie nie możemy z jakiegoś powodu odebrać przesyłki, możemy skorzystać z opcji „przechowywanie przesyłek”.

Poczta na nasze żądanie może przechować zarówno list polecony, jak i przesyłkę nierejestrowaną, która nie zmieściła się w naszej skrzynce (takie typy przesyłek z Aliexpress najczęściej są realizowane za pośrednictwem Poczty Polskiej) nawet przez kolejne dwa tygodnie.

Za przedłużenie ważności awizo musimy jednak zapłacić. Jeżeli zgłosimy takie żądanie elektronicznie, zapłacimy 0,50 zł za każdy dzień przechowywania listu lub 2 zł za dzień przechowywania paczki na poczcie. Jeżeli dyspozycję przechowywania paczki będziemy składać w oddziale Poczty Polskiej zostanie od nas pobrana dodatkowa opłata w wysokości 6 zł.

Jak odbiera się awizo na poczcie?

Odbiór przesyłki na awizo jest stosunkowo prosty. Nie licząc oczywiście czasu, jaki trzeba wystać się w kolejne w wybranych oddziałach Poczty Polskiej. Większe placówki czasami mają wprowadzony podział okienek na te, w których nadane, obiera się przesyłka oraz załatwia inne sprawy. Jeżeli takiego podziału nie ma, ustawiamy się w jednej kolejce do okienka „uniwersalnego”.

Obierając przesyłkę nierejestrowaną przekazujemy osobie pracującej na poczcie awizo i pokazujemy swój dowód osobisty. W przypadku przesyłek nierejestrowanych najpewniej nawet nie zostaniemy poproszeni o pokwitowanie odbioru, w przypadku przesyłki poleconej, będziemy musieli złożyć podpis na odpowiednim blankiecie albo w formie elektronicznej na tablecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *