Środa Popielcowa. Jak otwarte są sklepy? Czy należy się wolne?

Środa Popielcowa to ważne święto kościelne. Przypada zawsze między 4 lutego a 10 marca. W tym artykule postaram się opisać, co upamiętnia Środa Popielcowa, jakie wiążą się z nią tradycje oraz czy w związku ze świętem możemy liczyć na wolne w pracy oraz czy przez święto w środę sklepy będą pracowały krócej.

Środa Popielcowa potocznie zwana „popielcem”, a w dawnych czasach „środą wstępną” to bardzo ważny dzień w roku dla katolików. Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W kościele jest to dzień pokuty. Co ciekawe przepisy kanoniczne nie zobowiązują wiernych do obowiązkowego pojawienia się tego dnia w kościele. Wiele osób wierzących jednak udaje się na mszę, by posypać głowę popiołem. Część kościołów tego dnia wyznacza dodatkowe godziny mszy świętych.

spis treści

Posypanie głowy popiołem – skąd ta tradycja?

Nieodłącznym elementem Środy Popielcowej jest tradycja posypywania głowy popiołem. Obrządek ten jest praktykowany w kościołach podczas odprawianych tego dnia mszy świętych po wygłoszeni homilii. Posypanie głowy popiołem, jako akt pokutny następuje na mszy w środę popielcową zamiast zwyczajowego aktu pokuty.

Środa Popielcowa w Kościele katolickim obchodzona jest 26 lutego 2020 roku
„Popielec” – obraz autorstwa Juliana Fałata z 1881 roku (źródło: Wikipedia)

Środa Popielcowa – czy można jeść mięso?

Środa Popielcowa jest świętem katolickim i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych tego dnia obowiązuje katolików. Osoby niewierzące chcące kultywować tradycje również mogą tego dnia powstrzymać się od spożywania mięsa. Przepisy kościelne do wstrzemięźliwości zobowiązują wszystkich wierzących, którzy ukończyli 14 rok życia.

Dodatkowo osoby wierzące od 18 do 60 lat w Środę Popielcową powinny nie tylko nie jeść mięsa, ale też zachować post ścisły. Oznacza to, że osoby takie powinny zjadać jedynie jeden posiłek do syta i dwa posiłki lekkie.

Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy?

Środa Popielcowa jest świętem kościelnym, jednak nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia normalnie idziemy do pracy i nie należy nam się żadne wolne. Nie ma też zwyczaju ani obowiązku, by pracodawca skracał dzień pracy, jak ma to miejsce np. w handlu w Wielki Piątek czy Wigilię Bożego Narodzenia.

Jak otwarte są sklepy w Środę Popielcową?

Jak już wspomniałem w powyższym akapicie tzw. przepisy o zakazie handlu w niedzielę i święta regulują jedynie pracę sklepów w wyznaczone dni oraz niedziele. Środa Popielcowa nie znajduje się na tej liście. Nie jest też dnie, w który sklepy mają mieć zmienione godziny pracy.

Oznacza to, że wszystkie sklepy będą otwarte według normalnych godzin pracy. Wybierając się na zakupy nie powinniśmy się obawiać, że jakiś sklep będzie zamknięty, czy krócej czynny. W Polsce Środa Popielcowa nie jest świętem tak powszechnie obchodzonym, jak choćby Wigilia, która mimo iż w teorii jest normalnym dniem pracy, to w praktyce występują ograniczenia w handlu.

Środa Popielcowa jest normalnym dniem pracy. Normalnie tego dnia pracuje się nie tylko w handlu i usługach, ale też w urzędach, instytucjach kultury czy szkołach. Krócej mogą być za to czynne urzędy kościelne np. kurie lub kancelarie parafialne.

Jak wypada Środa Popielcowa w poszczególnych latach?

W następnych latach Środa Popielcowa wypada w takie dni:

  • 2020 – 24 lutego
  • 2021 – 17 lutego
  • 2022 – 2 marca
  • 2023 – 22 lutego
  • 2024 – 14 lutego
  • 2025 – 5 lutego
  • 2026 – 18 lutego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *