Trzech Króli. O co chodzi w tym święcie?

6 stycznia w Polsce jest dniem wolnym. Tego dnia obchodzimy święto Trzech Króli. O co chodzi w tym święcie? Dlaczego 6 stycznie jest wolny. Kim byli Trzej Królowie, że z ich powodu zrobiono w święto?

6 stycznie w Kościele Katolickim obchodzone jest Objawienie Pańskie zwane też Epifania. To uroczystość, która ma upamiętnić objawienie się Boga człowiekowi. W Biblii z tym dniem skojarzone jest przybycie Trzech Króli do Betlejem, gdzie złożyli hołd i przekazali dary narodzonemu Jezusowi.

Święto Trzech Króli kończy dla katolików okres Bożego Narodzenia, który trawa aż do Wigilii. W kościołach tego dnia obowiązuje zazwyczaj niedzielny porządek mszy świętych. Z okazji święta ulicami wielu polskich miast przechodzą barwne i wesołe Orszaki Trzech Króli. W niektórych domach z okazji Trzech Króli je się ciasto migdałowe i wystawne obiady.

Trzech Króli. Ilu było króli?

Jeden z polskich polityków zaliczył kiedyś wpadkę mówiąc o święcie „Sześciu Króli”. Wbrew pozorom, by może się nie mylił, bo trzech to liczba umowna, wynikająca z tradycji. W Biblii nie ma podanej konkretnej liczby króli, ani ich imion.

Jak podaje Wikipedia, o ich liczbie i imionach mówi m.in. przypis w Biblii poznańskiej w której znajdziemy przypis:

  • Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia.

Co nieśli Trzej Królowie?

Według tradycyj królowie nieśli dary dla nowo narodzonego Jezusa:

  • Złoto – symbol bogactwa i pozycji społecznej
  • Kadzidło – wonna substancja, której dym symbolizuje modlitwę unoszącą się ku niebu
  • Mirrę – roślinę służącą m.in. do balsamowania zwłok

Jak podają rozmaite przekłady, wszystkie te dary w tamtych czasach były uważane za niezwykle drogocenne.

Trzech Króli - Co to za święto?

fot. pixabay.com

Dlaczego Trzech Króli jest w Polsce wolne od pracy?

W Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od listopada 2010 roku. Przepisy ustanawiające 6 stycznia dniem wolnym od pracy to jak niewielu wie inicjatywa Platformy Obywatelskiej, która wówczas wspólnie z PSL-em miała większość w sejmie i podpisany przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy zostało przywrócone po tym, jak w 1960 roku zniósł jest Sejm PRL. Wcześniej w Polsce dzień ten był dniem wolnym od pracy.

Dlaczego 6 stycznia sklepy są zamknięte? Czy w Trzech Króli otwarta jest Żabka

Czy Trzech Króli na świecie jest dniem wolnym od pracy?

Choć niektórzy twierdzą, że Trzech Króli to święto typowo polskie, dzień ten jest czczony w wielu innych krajach Europy i nie tylko.

6 stycznia czyli dzień Objawienia Pańskiego, potocznie w Polsce nazywany świętem Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w trzech niemieckich landach: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Tego dnia wolne mają też mieszkańcy europejskich krajów takich, jak: Austria, Cypr, Chorwacja, Finlandia, Gracja, Hiszpania, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy.

6 stycznia jest też dniem wolnym w Wenezueli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *