Trzech Króli. O co chodzi w święcie 6 stycznia?

6 stycznia w Polsce jest dniem wolnym. Tego dnia obchodzimy święto Trzech Króli. O co chodzi w tym święcie? Dlaczego 6 stycznie jest wolny. Kim byli Trzej Królowie, że z ich powodu zrobiono w święto?

6 stycznie w Kościele Katolickim obchodzone jest Objawienie Pańskie zwane też Epifania. To uroczystość, która ma upamiętnić objawienie się Boga człowiekowi. W Biblii z tym dniem skojarzone jest przybycie Trzech Króli do Betlejem, gdzie złożyli hołd i przekazali dary narodzonemu Jezusowi.

Święto Trzech Króli kończy dla katolików okres Bożego Narodzenia, który trawa aż do Wigilii. W kościołach tego dnia obowiązuje zazwyczaj niedzielny porządek mszy świętych. Z okazji święta ulicami wielu polskich miast przechodzą barwne i wesołe Orszaki Trzech Króli. W niektórych domach z okazji Trzech Króli je się ciasto migdałowe i wystawne obiady.

spis treści

Trzech Króli. Ilu było króli?

Jeden z polskich polityków zaliczył kiedyś wpadkę mówiąc o święcie „Sześciu Króli”. Wbrew pozorom, by może się nie mylił, bo trzech to liczba umowna, wynikająca z tradycji. W Biblii nie ma podanej konkretnej liczby króli, ani ich imion.

Jak podaje Wikipedia, o ich liczbie i imionach mówi m.in. przypis w Biblii poznańskiej w której znajdziemy przypis:

  • Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia.

Co nieśli Trzej Królowie?

Według tradycyj królowie nieśli dary dla nowo narodzonego Jezusa:

  • Złoto – symbol bogactwa i pozycji społecznej
  • Kadzidło – wonna substancja, której dym symbolizuje modlitwę unoszącą się ku niebu
  • Mirrę – roślinę służącą m.in. do balsamowania zwłok

Jak podają rozmaite przekłady, wszystkie te dary w tamtych czasach były uważane za niezwykle drogocenne.

Trzech Króli - Co to za święto?

fot. pixabay.com

Dlaczego Trzech Króli jest w Polsce wolne od pracy?

W Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od listopada 2010 roku. Przepisy ustanawiające 6 stycznia dniem wolnym od pracy to jak niewielu wie inicjatywa Platformy Obywatelskiej, która wówczas wspólnie z PSL-em miała większość w sejmie i podpisany przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy zostało przywrócone po tym, jak w 1960 roku zniósł jest Sejm PRL. Wcześniej w Polsce dzień ten był dniem wolnym od pracy.

Czy Trzech Króli na świecie jest dniem wolnym od pracy?

Choć niektórzy twierdzą, że Trzech Króli to święto typowo polskie, dzień ten jest czczony w wielu innych krajach Europy i nie tylko.

6 stycznia czyli dzień Objawienia Pańskiego, potocznie w Polsce nazywany świętem Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w trzech niemieckich landach: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Tego dnia wolne mają też mieszkańcy europejskich krajów takich, jak: Austria, Cypr, Chorwacja, Finlandia, Gracja, Hiszpania, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy.

6 stycznia jest też dniem wolnym w Wenezueli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *