Wolne i darmowe oprogramowanie – o co tu chodzi?

Zapewne każdy z Was słyszał kiedyś o darmowym i wolnym oprogramowaniu komputerowym za które nie trzeba płacić. Zapewne wielu z Was z darmowymi programami już kiedyś się spotkało. Pewnie też wielu z Was zastanawia się czy naprawdę używanie darmowych programów jest legalne i dlaczego ktoś za darmo udostępnia program podobny do tego za który trzeba zapłacić nie małą kwotę.

Każdy kto nie lubi wydawać pieniędzy powinien zainteresować się zagadnieniami darmowego i wolnego oprogramowania komputerowego. Bardzo często oprogramowanie takie jest w pełni funkcjonalnym zamiennikiem drogich aplikacji. W moim blogu chciałbym zaprezentować Wam kilka bezpłatnych aplikacji z których korzystam na co dzień, a tymczasem pragnę przybliżyć nieco pojęcia wolnego i darmowego oprogramowania.

Czym się różnie wolne oprogramowanie od darmowego?

Kwestię różnicy pomiędzy darmowym i wolnym oprogramowaniem trzeba sobie wyjaśnić raz na zawsze. Terminy podobne i dla przeciętnego „domowego” użytkownika komputera mogą zazwyczaj oznaczać to samo, jednak różnice są zasadnicze.

Darmowe oprogramowanie (często na licencji freeware) jest rozpowszechniane za darmo bez dostępu do kodu źródłowego. Oznacza to, że możemy korzystać z niego nie modyfikując go. Oprogramowanie freeware może mieć również wprowadzone ograniczenia np. tylko do użytku domowego (wtedy nie można go stosować w firmach ani innych instytucjach). Dodatkowo programy na licencji freeware mogą mieć ograniczenia w sposobie udostępniania np. nie możemy umieścić instalatora na swojej stronie.

Wolne oprogramowanie oprócz tego, że możemy dostać (pobrać z internetu) za darmo dodatkowo osoby, które się znają na tym mogą zajrzeć do kodu źródłowego, zmodyfikować go i dostosować aplikację do własnych potrzeb. Dla użytkowników mniej zaawansowanych wolne oprogramowanie ma tę zaletę, że możemy go używać za darmo w dowolnym celu (także komercyjnym np. w firmie). Wolne oprogramowanie możemy bez problemu rozpowszechniać np. rozdając płyty z kopią programu znajomym albo publikować na swojej stronie zmodyfikowaną przez nas wersję programu.

Na czym zarabiają twórcy wolnego i darmowego oprogramowania?

Wielu z Was zastanawia się pewnie dlaczego za niektóre programy trzeba płacić a za inne nie? Otóż odpowiedź jest dość prosta. Twórcy darmowego oprogramowania to albo pasjonaci, którzy swoje programy tworzą na własny użytek udostępniając je później światu albo mają inny sposób na zarobienie pieniędzy niż sprzedawanie pudełek z płytami.

Są ludzie, który pomagają bezdomnym zwierzętom. Są tacy, którzy pieką ciasta dla znajomych i są tacy, którzy robią darmowe programy z których możemy korzystać i chwała im za to! Świetnym przykładem projektu tworzonego przez pasjonatów jest Wikipedia. Ta encyklopedia jest stale rozwijana i tłumaczona na setki języków przez miliony osób, które za swoją pracę nie biorą ani grosza.

Swoje oprogramowanie za darmo często udostępniają także firmy liczące na zysk. Nie zarabiają one bezpośrednio na sprzedaży oprogramowania, ale czerpią korzyści z jej „następstw” czyli np. sprzedaży wtyczek rozszerzających funkcjonalność aplikacji, książek z instrukcją obsługi programu czy szeroko pojętej pomocy technicznej np. obejmującej wdrożenie w dużej firmie. Wbrew pozorom na takiej działalności można całkiem nieźle zarobić, a odchodzą koszty wstępne (wydanie, dystrybucja i reklama programu).

To chyba na tyle podstawowej wiedzy o darmowym i wolnym oprogramowaniu. W kolejnej notce postaram się odpowiedzieć na pytanie Czy warto korzystać z bezpłatnego oprogramowania komputerowego? Zapraszam ponownie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *