Telefon komórkowy na kartę czy w abonamencie?

Operatorzy telefonii komórkowej oferują nam zazwyczaj dwa rodzaje rozliczeń za usługi. System abonamentowy  którym podpisujemy umowę i rachunek płacimy po zakończeniu okresu rozliczeniowego oraz system przedpłatowy pre-paid (potoczne zwany „telefonem na kartę”) w którym by móc rozmawiać i sms-ować musimy najpierw doładować swoje konto. Który z tych systemów jest lepszy – to odwieczne pytanie jakie zadaje sobie spora część użytkowników telefonów komórkowych.

Niestety tutaj was zmartwię, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. W dużym stopniu związana ona jest z tym jak często i z jakich usług korzystacie. Z punktu widzenia oszczędzania i kontroli wydatków znacznie lepiej wypada jednak pre-paid. W tym systemie rozliczeniowym by móc rozmawiać musimy najpierw doładować i nie możemy wyjść poza kwotę, którą wcześniej „załadowaliśmy telefon”. Dzięki temu na bieżąco kontrolujemy wydatki na telefon i nie będziemy zaskoczeni wysokim rachunkiem, który pojawi się w naszej skrzynce.

Oferty „na kartę” mają jeden mankament. By z nich korzystać musimy posiadać już własny telefon lub go kupić. W ofertach abonamentowych aparat dostaniemy z symboliczną „złotówkę”. Niestety musimy też pamiętać, że w tym świecie nie ma nic za darmo, zwłaszcza jeśli chodzi o operatorów telefonii komórkowej! Telefon, który dostajemy za bezcen od operatora trzeba będzie spłacić. Choć nie bezpośrednio za „telefony za złotówkę” płacimy każdego miesiąca, wszak by otrzymać aparat musimy związać się z operatorem umową najczęściej 3-letnią.

Niestety wybór „telefonów za złotówkę” (lub trochę więcej) jest też ograniczony. Bardzo często w ofercie danego operatora nie znajdziemy aparatu, który nas interesuje i będziemy musieli wybrać z tych aktualnie dostępnych. Czasami więc warto zastanowić się czy nie lepiej kupić aparat we własnym zakresie i dobrać sobie taryfę jaka będzie nam pasowała. Ceny komórek w sklepach internetowych nie są tak wysokie jak w salonach operatorów.

Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Ja przyznam się, że używam telefonu w systemie pre-paid. Lubię kontrolować swoje wydatki i płacić tylko za to z czego korzystam. Gdy mój stan konta jest niski doładowuję je kwotą jaką uważam za stosowną. Przy tym nie posiadam, żadnej umowy terminowej, dzięki czemu gdy znajdę lepszą ofertę bez żadnych przeszkód mogę zmienić operatora, choćby jutro.

Wielu moich znajomych posiadających telefony na abonament popełnia jeden dość ciężki grzech przeciw oszczędzaniu. Płacą oni za usługi z których nie korzystają. Jeden z kolegów płaci abonament za 100 minut miesięcznie, a w rzeczywistości wykorzystuje połowę z tego. Chętnie zmieniłby ofertę, jednak jest związany umową. Ale są też tacy, którzy chwalą sobie rozwiązanie abonamentowe. Znajomy, który prowadzi firmę i rozmawia bardzo dużo twierdzi, że nie wyobraża sobie sytuacji gdyby po przekroczeniu kwoty doładowania musiałby szukać kiosku by kupić kartę i móc dalej rozmawiać.

Jak widzicie każdemu może podobać się inny system rozliczeń za usługi telefonii komórkowej. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i kontrolować swoje wydatki lepszym wyborem będzie „telefon na kartę”, jeśli jednak ponad wszystko cenisz sobie wygodę oferty abonamentowe mogą być dla Ciebie – chociaż zawsze przed wyborem oferty i operatora przelicz sobie stawki i sprawdź czy są one dopasowane do twoich wymagań.

Nieco o telefonach komórkowych, ofertach i operatorach postaram się napisać w ciągi kilku dni  notce poświęconej modzie na operatora, której co jakiś czas ulega spora grupa osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *