Accepted by Last Mile Carrier, czyli kiedy się spodziewać paczki z AliExpress?

Accepted by Last Mile Carrier”, „Wysyłka lokalną firmą przewozową” czy Nadejście przesyłki do kraju docelowego” – to hasła cieszące każdego, kto spodziewa się paczki z Aliexpress. Niestety mimo definicji tego, co oznacza „Accepted by Last Mile Carrier” czy też Wysyłka lokalną firmą przewozową”, w praktyce nie oznacza, że przesyłka z Aliexpress jest już na końcu drogi. Jest na końcu drogi kilometrowej, jednak nie czasowej. Bo często dostarczenie przesyłki, która teoretycznie powinna być już w Polsce, jest dłuższe niż transport paczki z Chin przez Belgię.

Moja przesyłka z Ali jest w Europie, kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że jest już w Polsce, a listonosza ciągle nie ma. Czy to oznacza, że zakup z Aliexpress już do mnie nie dojdzie? To pytanie zadają sobie liczni kupujący na Aliexpress.

Niestety robiąc zakupy bezpośrednio z Chin trzeba uzbroić się w cierpliwość. O ile kupujemy droższe rzeczy wysyłane przesyłką typu Aliexpress Standard Shipping (paczka/list rejestrowany lub do paczkomatu) to możemy spodziewać się dostawy towaru w średnio 2-3 tygodnie. Jeżeli zdecydujemy się na tańsze zakupy, z tańszą (najczęściej bezpłatną) dostawą to paczka z Aliexpress będzie do nas szła tygodniami.

Wysyłka lokalną firmą przewozową - Aliexpress

W przypadku bardzo popularnych przy drobnych zakupach przesyłek typu Cainiao Super Economy Global czas dostawy w miesiąc możemy uznać za bardzo dobry, większość przesyłek dociera do odbiorców w terminie znacznie dłuższym i nawet jeżeli w trackingu mamy komunikat „Accepted by Last Mile Carrier”, nie oznacza to, że szybko możemy spodziewać się zakupów w domu.

„Nadejście przesyłki do kraju docelowego”. Ile trwa dostawa?

Komunikat „Accepted by Last Mile Carrier” lub Wysyłka lokalną firmą przewozową” często oznaczany jest też, jako Nadejście przesyłki do kraju docelowego” np. w śledzeniu trackingu przez portal Alipaczka. Czy taki opis oznacza, że nasza przesyłka dotrze w ciągu najbliższych dni?

Niestety nie. Przesyłki z Aliexpress opisane, jako „Wysyłka lokalną firmą przewozową” potrafią przez Polskę iść bardzo długo. Chodzi oczywiście o przesyłki nierejestrowane. Te rejestrowane, gdy trafią do Polski są zazwyczaj od razu nadawane w jednym z większych miast i następnego trafiają do odbiorcy.

W przypadku przesyłek nierejestrowanych (paczka z Aliexpress przychodzi wtedy do skrzynki na listy lub bardziej złośliwie, listonosz uznaje ją za zbyt dużą i zostawia awizo, z którym musimy pójść na pocztę) status „Accepted by Last Mile Carrier” lub „Wysyłka lokalną firmą przewozową” może być ostatnim, jaki zobaczymy i nie oznacza on, że powinniśmy się spodziewać szybkiego dostarczenia, co słuch o takiej paczce potrafi zaginąć na wiele, wiele dni. Nie oznacza to jednak, że paczka, która nie przychodzi przez tydzień, dwa, a nawet miesiąc została zgubiona przez Pocztę Polską.

Przesyłki nierejestrowane z Aliexpress (numery najczęściej zaczynają się od PL0000…) potrafią leżakować ze statusem „Accepted by Last Mile Carrier” bardzo długo. Z racji tego, że nie mają one śledzenia, trudno powiedzieć gdzie są przechowywane i czy faktycznie trafiły do Polski.

Widząc taki status w trackingu, musimy uzbroić się w cierpliwość. Faktycznie zdarzyło mi się kilka razy, że paczki o takim statusie docierały w ciągu kilku dni, jednak częściej czas oczekiwania na przesyłkę „na ostatniej mili” to dwa-trzy tygodnie, a czasami nawet i grubo ponad miesiąc.

Oto tracking jednej z moich przesyłek:

Accepted by Last Mile Carrier

Dziś mamy już 5 grudnia 2020, a paczki zamówionej na początku listopada wciąż nie ma, choć jeśli wierzyć trackingowiemu komunikatowi „Accepted by Last Mile Carrier” (tłumaczone na polski jako „Wysyłka lokalną firmą przewozową”) do Polski trafiła już ponad 3 tygodnie temu. Gdyby był to prezent na Mikołajki, zaliczyłbym niezła skuchę, do Wigilii paczka może jeszcze dojdzie.

„Accepted by Last Mile Carrier” od miesiąca, a przesyłki z Aliexpress ciągle nie ma

Może się zdarzyć i tam, że nasza przesyłka ma status „Accepted by Last Mile Carrier” i ciągle nie przychodzi, a kończ się okres ochrony kupującego. W takim przypadku warto zgłosić to sprzedawcy i poprosić o wydłużenie czasu ochrony lub jeżeli na to nie przystanie, założenie sporu i opisanie sytuacji.

Czasami zdarza się tak, że nierejestrowana przesyłka z Aliexpress nie przyjdzie w gwarantowanym przez sprzedawcę terminie. Ostatnio jest to 75 dni (wcześniej bywało 60 lub 90 dni). Jeżeli sprzedawca ma taką gwarancję w ofercie, możemy zażądać zwrotu pieniędzy.

One thought on “Accepted by Last Mile Carrier, czyli kiedy się spodziewać paczki z AliExpress?

  1. Pytanie kto realizuje to last mile carrier. Co za polsze ścierwo to trzyma mimo ze bierze za to kase. Paczka z chin idzie szybciej niz na terenie polski srolski amatorski. Jebać polactwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *