Jaką myszkę do komputera kupić?

Zapewne czytając ten tekst trzymasz rękę na lub w okolicach „myszki”, oczywiście tej komputerowej. Urządzenie wskazujące, służące do kierowania kursorem po ekranie monitora to element za który chwytamy bez zastanowienia zaraz po tym jak zasiądziemy przed komputerem. W tym wpisie chciałbym opowiedzieć trochę o myszkach komputerowych oraz o tym jak wybrać najbardziej odpowiednią myszkę dla siebie.

W dzisiejszych czasach na rynku najbardziej popularne są tzw. myszy optyczne, które już prawie całkowicie wyparły wskaźniki mechaniczne. Zasada działania myszy mechanicznych była bardzo prosta (kulka obracając się wewnątrz obudowy wprawiała w ruch dwie rolki – poziomą i pionową, a ruch rolek był odwzorowywany na ekranie monitora), jednak elementy mechaniczne często ulegały zużyciu lub zabrudzeniom, które utrudniały, a czasami nawet uniemożliwiały pracę.

Następcą myszek „z kulką” są myszy optyczne w których wykorzystano diodę elektroluminescencyjnyjną (światełko koloru czerwonego). Rezygnacja z części mechanicznych na rzecz elektroniki znacznie poprawiła jakość użytkowania oraz skutecznie zwalczyła problem związany z zabrudzeniami rolek. Najnowszym patentem są myszy laserowe (bez świecącej diody). Myszy tego typu posiadają zalety wskaźników optycznych, a także charakteryzują się większą tolerancją na różnorodność podłoża (np. można ich używać na śliskich, błyszczących blatach).

myszka komputerowa

Przy wyborze myszki do zastosowań domowych lub biurowych nie musimy kierować się parametrami. Większość myszek dostępnych w sklepach komputerowych czy marketach powinna być dobra do podstawowych zastosowań tj. przeglądanie internetu czy korzystanie z pakietu typu office. Wybierając myszkę dobrze zwrócić uwagę na jej kształt, urządzenie powinno dobrze leżeć w dłoni, przyciski powinny być ulokowane w takich miejscach by ich wciskanie podczas użytkowania wskaźnika było wygodne.

Do popularnych domowo-biurowych zastosowań (użytkownicy Windowsa i Linuska) myszka powinna mieć dwa podstawowe przyciski lewy oraz prawy, a także rolkę z przyciskiem po środku (tzw. scroll), który ułatwia przewijanie stron lub wygodną nawigację po otwartych oknach (np. w przeglądarce internetowej, programach graficznych itd).

spis treści

Bezprzewodowa czy „z ogonem”?

Wybierając myszkę komputerową stajemy przed pytaniem czy wybrać tradycyjną mysz przewodową czy bardziej nowoczesną, z pozoru wygodniejszą i nieco droższą mysz bezprzewodową? Nad tym zagadnieniem należy poważnie się zastanowić i zadać pytanie czy myszka bezprzewodowa jest nam faktycznie potrzebna?

myszka-do-komputera

Urządzenie bezprzewodowe daje nam znacznie więcej swobody, zmniejsza plątaninę kabli i co najważniejsze pozwala korzystać z komputera siedząc z dala od biurka (co jest wygodne gdy wykorzystujemy „peceta” np. do oglądania filmów lub robienia prezentacji). Rozwiązanie bezprzewodowe ma jednak także swoje minusy. Mysz bezprzewodowa wymaga zewnętrznego zasilania, wybierając ten tym połączenia musimy pogodzić się z tym, że od czasu do czasu mysz trzeba będzie „nakarmić” nowymi bateriami. Dodatkowo baterie często mają to do siebie, że „złośliwie” rozładowują się wtedy gdy nie mamy zapasowych pod ręką i w tym momencie korzystanie z myszki może być niemożliwe.

Na USB czy PS/2?

USB, PS/2 i RS-232 to nazwy interfejsów (wtyczek), którymi można podłączyć myszkę do komputera. Ostatni zwany także COM w dzisiejszych czasach jest już praktycznie nieużywany. PS/2 jest to gniazdo dedykowane dla myszek i klawiatur (odpowiednio w kolorach zielonym i fioletowym). Ostatnio co raz częściej użycie wtyczek PS/2 wypierają uniwersalne wtyki USB. W przypadku komputera posiadającego oba typy wejść z powodzeniem możemy korzystać zamiennie z myszek zarówno na PS/2, jak i USB. Należy jednak pamiętać, że jeśli w komputerze mamy za mało gniazd USB możemy je zwolnić kupując myszkę z wtykiem PS/2.

Jaka myszka do laptopa?

W przypadku laptopów, notebooków i netbooków rodzaj wtyczki może mieć znaczenie. Większość komputerów przenośnych nie posiada wtyku PS/2, co oznacza, że możemy do nich podłączyć tylko myszki „na usb”, dzieje się tak zapewne ze względu na oszczędność miejsca w obudowie.

myszka do laptopa

Kupując myszkę do laptopa (w domyśle komputera przenośnego) powinniśmy wybrać model niewielkich rozmiarów, bo taki będzie łatwiej transportować czy upchnąć w torbie. Warto też poszukać takiego ze zwijanym kablem, dzięki temu unikniemy rozplątywania po rozpakowaniu.

Jaka myszka dla gracza?

Mysz dla gracza to nie lada wyzwanie! Tego typu sprzęt może kosztować nawet kilkaset złotych. Urządzenia tego typu charakteryzują się większą rozdzielczością (płynnością ruchu) zapewniającą dokładniejsze ruchy. Ważnym elementem jest także liczba przycisków. Myszki dla wytrawnych graczy mogą mieć ich nawet kilkanaście. Dodatkowe przyciski myszy są programowane w grach i można je wykorzystywać do najróżniejszych zadań (np. skakania postacią, walki, zmiany broni, zmiany prędkości pojazdu, otwarcia dodatkowe menu itd).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *